Kan man ha adhd/autismspektrumstörning om problem bara visar sig hemma?
Jag har en 5årig kille som varit agressiv mot yngre syskon, bvc har stöttat oss som föräldrar och gett bra råd och tips, nu blev det en ny sköterska som började prata om ADHD/autismspektrumstörning i någon form, endel symtom känner vi ju igen men utbrotten och agressiviteten sker nästan uteslutande hemma. Våra släktingar ser inget och inte förskolan heller när vi frågade. Han går på en liten förskola med få andra barn, de är ute mycket och det är bra aktiviteter. Men personalen sa också att de inte har utbildning på dessa barn så de kan inte säga så mycket men han slåss mycket sällan där och är lätt att ha att göra med.
Nu när sköterskan tog upp det här så har våra vänner varit på oss hårt om att byta, att inte gå med på samtal med barnpsykolog och BUP för då förstör vi killens framtid om vi sätter stämpel, att vi letar fel och även att det är fel på oss föräldrar. En "vän" hotade med anmälan till soc om vi går vidare med en ev. utredning och säger att det är vi som föräldrar som inte kan uppfostra barnet. Att det är vi föräldrar som gör fel säger inte våra närmaste vänner som sett oss ofta, utan de är de vänner vi träffar mycket sällan.
Men kan det vara ADHD/aspergers om det inte blir långa utbrott, knuffar och slag och skrik när man är utanför hemmet? Detta är jättejobbigt att höra att det skulle vara fel på oss. Vi har innan fått höra att endel barn är lite känsligare, att pojkar är pojkar, det kommer växa bort osv. när det bara visar sig hemma.