• Sanda

    halsfluss, skicka till skolan?

    7:åringen fick halsfluss. Penicillin sen i torsdags. Vi har hållet oss hemma själva hela helgen. Febern försvann redan i fredags och hon är pigg och äter bra. 2 dagar smittar man när man börjat med kuren sa läkare . Så hon borde ligga bra till inför skolan imorgon. MEN det som gör mig osäker är att hennes mandlar är fortfarande enorma! Vad innebär det? Smittar hon fortfarande? Biter inte penicillinet? Brukar de fortsätta vara svullna? Vill ju inte göra fel men kan inte hålla hemma en frisk tjej heller? Någon som har koll?


    Adrian 060206 Agnes 070413 = Kärlek
  • Svar på tråden halsfluss, skicka till skolan?
  • MrsP79

    Mandlarna kan nog vara svullna ett tag till, det har de varit på mina barn i alla fall. Är hon pigg, feberfri och går på penicillin så är det ingen fara. Du lär ju märka om hon börjar må sämre igen. Jag hade skickat min till skolan om hen mådde bra.

  • Sanda

    Tack för svar! 1177 sa oxå att hon kunde gå om allmäntillståndet var bra! Man kunde undvika att dela glas osv för säkerhets skull. Hade de inte gått ner när kuren var klar skulle vi gå tillbaka till vc

Svar på tråden halsfluss, skicka till skolan?