söka föräldrapenning
hej! jag ska söka föräldrapenning men det står att barnet är inte registrerar hos försäkringskassan vad menas med det? tack på för hand
hej! jag ska söka föräldrapenning men det står att barnet är inte registrerar hos försäkringskassan vad menas med det? tack på för hand
Hej!
För den blivande mamman ska kommande barnet vara registrerat om vi har fått in och registrerat moderskapsintyget/intyg om graviditet. När man är inloggad på Mina sidor med e-leg ska man kunna välja barnet med beräknat födelsedatum och 4 nollor på slutet. Man får klicka i att det gäller det barnet. Sedan ska man kunna gå vidare i stegen och göra klart sin ansökan tills man kommer till sista delen, signera.
Blivande pappan kan inte ansöka om föräldrapenning före barnet är fött.
Om du har skickat in moderskapsintyget/intyg om graviditet och inte kan se ditt barn med beräknad födelsedatum och 4 nollor på slutet får du kontakta vårt kundcenter 0771-524 524.
Hälsningar
Clara, handläggare