• Fairydust

    Ergo eller någon annan?

    Hej! Måste ha en bärsele snarast möjligt och behöver hjälp att välja! Min lilla tjej på 2 månader vill bli buren precis HELA tiden, hon gallskriker om jag lägger ner henne längre än 2 sekunder och jag håller på att bli knäpp. Jag är tyvärr inte så förtjust i sjal, har provat flera gånger. Har en BB som jag inte gillar alls, obekväm och hon sitter inte bra. Jag har kikat på Ergobaby och Pognae (läst om på nätet) och förstår det som att Ergon inte passar så bra om man är kort, stämmer det? Jag är nämligen bara 1.58 och väger runt 50-53kg. Tyvärr har jag inte möjlighet att åka och prova några selar och måste därför chansa på någon och beställa på nätet, uppskattar alla råd och tips jag kan få, vilken ska jag välja?

  • Svar på tråden Ergo eller någon annan?
  • Awesome

    Här kan du få hjälp att välja, finns hur mycket fakta som helst och folk att fråga.
    www.sjalbarn.se/forum/

    Jag köpte en Manduca och var helnöjd med den. Jag är 1.61 (fast 10 kg mer än dig) och min sambo är lång och den passade oss båda.

  • Flickan och kråkan

    Pognae säger jag. Inte manduca. Manduca är en kanonsele men inte för någon så liten. Boba passar också små bärare, liksom beco.

  • Camillabengt6363

    Jag har en baby hawk. Den är kanon! Min bebis är 7 v nu och jag har använt den i tre veckor. Varvar att använda den med sjal för min bebis vill inte sova i på annat sätt än i min famn och i vagn ibland men inga långa stunder.

Svar på tråden Ergo eller någon annan?