• stressadmamma

    Hjälp.

    I början hade jag så svårt att välja namn på sonen min. Fanns mååånga namn med på listan. Tillslut var jag tvungen att välja namn. Till en början kändes det bra men sedan fick jag ångest och började tänka på ett namn som jag haft med från allra första början. Ska jag byta? eller ska jag låta det vara? Har skickat dopinbjudningar redan och farfar min blev så glad över namnvalet då hans pappa hette så. Rädd att jag ska göra honom besviken. Skulle behöva några bra råd samt åsikt om vilket av namnen som är finast. Vet att jag kommer få vissa onödiga kommentarer, och nej jag vill inte veta vem som tycker att något av namnen är fula. Alla tycker olika. vill bara ha råd om hur jag ska göra och se vilket namn som är mest uppskattat.

    Elliot och Elias

  • Svar på tråden Hjälp.
  • La Lola

    Elias är finast men jag gillar ju gamla namn så...


    *mamma till Alma (maj 2000) och Hedda (mars 2009)*
  • Funderingar01

    Jag tycker båda är fina.

    Ibland tror jag man gör för stor grej av det här med namnen... Jag tror man ska välja ett man gillar och sen så kommer barnet vara förknippad med sitt namn och det kommer passa perfekt .

  • trolliz

    Varför inte båda? Antar att du är samma jag svarade på nyss. Elliot som förnamn och Elias som andranamn. Sätt t.ex. Elias som tilltalsnamn men välj med tiden vad du vill kalla honom. Lycka till!

Svar på tråden Hjälp.