• Anonym (Gul)

    Traumatisering och konsekvenser - behöver hjälp men vet inte hur!

    Jag lider av komplex traumatisering och depersonalisationssyndrom pga den psykiska misshandel som mitt ex utsatte mig för.

    Detta har resulterat i:
    - Hetsätning.
    - Shoppingmissbruk.
    - Otrohet genom att jag försöker uppleva vissa saker igen när jag intar den andra sidan (exet var notoriskt otrogen mot mig). Självskadebeteende kan man också kalla det.
    - Empatibortfall.
    - Sömnstöringar.
    - Mardrömmar.
    - Avtrubbat känslotillstånd; tomhetsdepression.

    Jag har alltså inte tillgång till mina känslor längre, försätter mig själv i ekonomisk knipa, dövar mig med mat, har sex med folk jag inte känner något för utan min partners vetskap för att sen kunna identifiera mig med exet och straffa mig själv pga det.

    Jag har ingen aning om hur jag ska kunna bryta detta. På nätterna drabbas jag av återkommande mardrömmar om allt han utsatte mig för. Jag känner ingenting dagtid utan är helt tom. Klarar inte av att anförtro mig till nån terapeut. Det känns som att allt är overkligt, att jag bara är en statist.

  • Svar på tråden Traumatisering och konsekvenser - behöver hjälp men vet inte hur!
  • Anonym (Gul)
    Anonym (..) skrev 2014-05-30 00:35:13 följande:

    Sök hjälp


    Jag låser mig när jag ska prata med nån, kan bara skriva om det.
  • Anonym (...)
    Anonym (Gul) skrev 2014-05-30 00:44:11 följande:
    Jag låser mig när jag ska prata med nån, kan bara skriva om det.
    Då får du försöka iaf...eller be någon psykolog läsa det du skriver
  • Anonym (Gul)
    Anonym (...) skrev 2014-05-30 00:46:22 följande:
    Då får du försöka iaf...eller be någon psykolog läsa det du skriver
    Har gått hos en psykolog i kbt förut som satte diagnoserna, men det hjälpte tyvärr ingenting. Det är därför jag frågade här om det fanns nån som visste någon alternativ terapi. Kbt verkar ju inte hjälpa, för mina blockeringar är så djupa. Jag tränger bort allt effektivt.
  • Anonym (blå)

    Vänd dig till en vettig terapeut som är kompetent på trauma och som kan bedriva nån sorts djupare terapi och kanske även emdr med dig. För jag gissar på att ditt trauma har djupare rötter än ditt förra förhållande.

    Sedan skulle jag rekommendera dig mindfulness. Det skulle eventuellt kunna hjälpa dig att kunna ta till dig din terapi. Men eftersom du verkar vara rätt ordentligt traumatiserad skulle jag råda dig att göra det i grupp eller åtminstone få det okejat av en terapeut först för säkerhets skull.

    Sedan ska du försöka vara snäll med dig själv så gott det går. Försöka sova, äta, vila och motionera lagom och ordentligt/nyttigt. Och kanske unna dig sånt som är avslappnande för dig (så länge det är hälsosamt).

  • Anonym (Maria)

    Var bor du? I större städer finns ofta kris-och traumaspecialiserad vård.

  • myrank

    Eftersom du fått diagnosen komplex traumatisering borde de som satt diagnosen även veta att KTB inte hjälper som enda behandlingsmetod! I värsta fall kan den leda till re-traumatisering vid "felanvändning". Lite beroende på var du bor men du måste nog till mer traumatiseringsinriktad specialistbehandling.

  • Anonym (Gul)
    myrank skrev 2014-06-01 22:09:12 följande:

    Eftersom du fått diagnosen komplex traumatisering borde de som satt diagnosen även veta att KTB inte hjälper som enda behandlingsmetod! I värsta fall kan den leda till re-traumatisering vid "felanvändning". Lite beroende på var du bor men du måste nog till mer traumatiseringsinriktad specialistbehandling.


    Oj, detta hade jag ingen aning om! Tyvärr har de avslutat min terapi så jag måste söka om igen om jag vill ha hjälp, det känns jobbigt. Men så får det nog bli. Har ingen möjlighet att köra privat... Bor i Stockholmsområdet.
  • Saxelsson

    Hej
    De du beskriver är precis samma som jag själv gått igenom och lider av. Jag har försökt förklara för många runt mig vad de är som gjort att jag beteet mig på ett visst sätt, men utan framgång och jag har blivit anklagad för att vara både de ena och de andra.
    Jag skulle väldigt gärna vilja komma i kontakt med dig och prata mer. 
    Så skriv gärna till mig.

Svar på tråden Traumatisering och konsekvenser - behöver hjälp men vet inte hur!