Vet inte vad jag vill :(
Igår köpte vi ett gravidtest efter att jag inte fått min mens på 11 dagar efter beräknat, testet visade ett starkt pluss och jag är i vecka 6 nu.
Jag blev jätteledsen när jag såg resultatet för jag har nu hamnat i en situation jag önskat jag aldrig skulle behöva hamna i, min kille stöttar mig i vilket beslut jag än tar, vi har bott tillsammans i 4 månader och har ett bra förhållande, båda har ett barn sedan innan. Jag är mitt uppe i studier till läkare och behåller jag detta barnet betyder det att jag måste ta uppehåll igen från studierna.
Jag känner mig inte redo för att börja om med ett nytt liv, innan hade jag inga planer på att någonsin skaffa fler barn. Men nu när jag sitter här gravid så får tanken på abort mig att må så himla dåligt men jag känner mig inte heller redo att skaffa barn igen :(.
Vad borde jag göra? Vet verkligen inte alls. Har aldrig genomgått en abort innan och har vart väldigt noga med att aldrig behöva göra det.