• lillensommar

    spottar utan anledning

    Mitt barn är tre år och spottar på vem som helst när han vill det. Om han ser nån eller nåt han inte gillar spottar han på objektet eller slår. För nån dag sedan gick vi förbi en främmande familj på promenad, då lillen plötsligt plötsligt spottar på en annan liten i barnvagn som passeras. Vi säger till att han inte får göra så men han spottar tillbaka på en själv också. Han spottade även på en främmande tonåring en dag som inte heller pratat eller nåt.

    Det har varit en del sådana problem genom åren. Sedan han var 0år har han kräkts så fort man nämnt mat som han inte gillar eller för skoj skull. Han kommer inte heller när vi går utan går istället åt ett annat håll oftast och han går så långt han vill, helt orädd. Vår tonåring 18 blir jättearg när lillen häller vatten och spottar på hans vänner när de åker med oss i bilen. På dagis är han snäll och ett A-barn som kan hela alfabetet, ställer iordning arbetsredskapen för dagispersonalen för dem och de andra barnen och räknar på två språk upp till 20. Dock har han fram tills nu kastat sin mat på golvet om de säger åt honom nåt, de har sagt att de är ett problem. Hos oss har han kastat maten i huvudet på den som säger åt honom nåt. Mormor och Farmor säger att han är ett drömbarn, aldrig jobbig och så.Glad

    Några råd?

  • Svar på tråden spottar utan anledning
  • neonodia

    Gör en utredning. Låter som om han kan vara autistisk om det är så att ni inte kan lösa det genom uppfostran,

  • fredsduvan

    låter som ocd eller touretts som kan ingå eller vara ett plushandikapp i autism ibland

    Eller så är det bara ett tillfälligt tics men det är ju inte kul om barnet går på dagis och gör så där med? Lycka till ;)

Svar på tråden spottar utan anledning