• Znipznapznut

    Skillnad blue village Blue star

    Hej! Vi har åkt med Ving tidigare och var så nöjda med Lollo och Bernie. Vi var inte jättemycket med på aktiviteter där barnen skulle göra gemensamma saker utan det vi gillade var alla shower och teatrar och att Lollo och Bernie var närvarande varje dag.

    Nu har vi tittat på två hotell i Turkiet. Blue Village seven seas i Side samt 2 andra som bara är blue star men det visar bamse på bilderna. Vi vill verkligen ha showerna så gott som varje dag och lite små saker för barnen under dagarna men vi skulle inte behöva klubbverksamheten så som den verkar vara utformad i Bamseklubben. Nu undrar jag ju, ni som bott på Blue star-hotell, finns bamse med vänner där så gott som varje dag? Har de teatrar och shower på svenska/norska/danska? Barnen vill verkligen ha just detta så jag måste veta innan vi bokar

    Vad har ni själva varit på för Blue Star-hotell och varit nöjda med bamseutbudet? Eller ledarnas teatrar?

  • Svar på tråden Skillnad blue village Blue star
  • Paulina Reseguiden

    Hej!

    Om ni vill ha underhållning och shower samt aktiviteter och grejer för barnen är det Blue Village ni ska satsa på. Det är Fritidsresors riktiga familjehotell.
    www.fritidsresor.se/hotell/blue-village/

    På Blue Star, som är Fritidsresors hotell för både vuxna och barn, finns ett lekområde där Bamse hälsar på flera gånger i veckan, det ordnas minidisco och barnvakt. Men det är ingen underhållning och shower som på Blue Village.
    www.fritidsresor.se/hotell/blue-star/

    Lycka till!

    /Paulina

Svar på tråden Skillnad blue village Blue star