• Bamsebjörn

    En fundering

    Hej. Min flickvän är gravid och fick reda på att hon är i 6+4 (vecka 6-dag 4). Jag kommenterade att vi inte ens sågs det datumet. Sågs en vecka innan och en efter. Hon blev riktigt upprörd när jag sa det och trodde att jag trodde hon hade varit otrogen vilket jag inte ens hade tänkt på. Tog ganska hårt på henne. Detta gjorde mig mest bara fundersam, Hur pass säkert är det datum man fått? Ni får ursäkta min okunskap. Tack på förhand!

  • Svar på tråden En fundering
  • Grus grus

    Inte alls säkert. Spermier kan leva inuti kvinnan i upp till en vecka och ägglossning kan ju skett några dagar efteråt, som sagt.


    Mamma, kvinna, fru, förskollärare, genuspedagog
  • malintherese01

    När man räknar så brukar man utgå från sist man hade sin mens. Inte datumet man hade samlag och barnet blev till. 

    Så för 6+4 dagar sedan är nog datumet hon hade första dagen på sin senaste menstration? :) Inte dagar ni skulle haft samlag. 

    Och så tidigt är det inte alls säkert att datumet stämmer :)

    Hoppas de hjälpte dig lite på traven iallafall :)

  • Jag är bara jag

    Inte säkert alls så tidigt. Det är aldrig 100% säkert hur långt gången man än är. Dessutom lever spermier uppåt fem dar så ni måste inte alls ha haft sex just äl-dagen. Så då felar det helt plötsligt mycket mindre om du tänker så.  Glad

  • Linc

    Plus att de första två veckorna som är med i de siffrorna är Innan befruktning ens skett. Alltså de två första veckorna på din sambos menscykel. :)

  • Linc

    Befruktning sker alltså i "gravidvecka" 2+0 ge och ta några dagar upp till en vecka som sagt :)

Svar på tråden En fundering