• flerbarnsmamma5

    Barnfamiljer, vad äter ni på veckorna och vad har ni för matkostnader?

    Vet att det finns flera trådar kring detta, men är så intresserad av att nå er som lyckats få med era matkostnader och även få veta vad ni äter på vardagarna. Vi har sex barn, varav tre är tonåringar, två är yngre skolbarn och en ettåring. Vi får inte ned våra kostnader till lägre än 2700kr per vecka. Då är även hushålls- och hygienartiklar medräknade.

    Ni som har har låga matkostnader, vad äter ni till frukost, mellanmål och kvällsmål? Hur ser vardags resp. helgmaten ut? Våra äldre barn "kräver/är mer kräsna" än de yngre och det är svårt att hålla ned kostnaderna. Tex om vi köper hem rostbröd så är den slut på ett dygn eller max två om vi ej håller efter. Finns det bara tillgång till gröt,fil, knäckemacka och te/mjölk blir det tjat och gnäll och en av barnen väljer att inte äta kvällsmat alls. (Den som växer och verkligen behöver) Jag är så nyfiken på hur ni andra gör? Alla våra barn äter frukost, middag och kvällsmat och ev. mellanmål hemma. Har jämfört med Konsumentverket och vi ligger över deras beräkningar.

  • Svar på tråden Barnfamiljer, vad äter ni på veckorna och vad har ni för matkostnader?
  • Anonym (-)

    Jag är ensamstående med en son på fyra år. Matkontot (hygien och tjofaderittan medräknat) ligger på 3000:- i månaden.

    Min fråga till dig: hur f*n gör DU!?

  • flerbarnsmamma5

    Det är 2700kr/vecka! Ca 11.500kr/månad- massor av pengar. Läser i andra trådar där tvåbarnsfamiljer äter för 3-4000 kr i månaden och jag förstår inte hur det går? Skulle gärna vilja sänka med någon tusenlapp i månaden, men fixar det inte. Vill inte köpa annat än svenskt kött och helst ekologisk frukt ( köper de sorter som finns billiga vid handling)

    Men vad äter ni med låga kostnader?

  • Mascaraklumpar

    Men ni är ju 8 personer! Det låter ändå rätt normalt. Vi är 3 och äter för ca 4000 inkl allt, och då håller vi nere på köttet, gör ofta storkok, letar erbjudanden och dylikt.

  • Anonym (räkna)

    Förbrukningsvaror, hygien och mat för 48 kronor per person och dag är inte mycket. Hur många skivor bröd är det i en förpackning? 25 kanske.. 3 skivor bröd per person under 3 dagar är lite! Kanske dags att inse att det kostar att ha 8 barn. Tonåringar behöver mycket, och bra, mat så där behöver ni kanske tänka om när du skriver att ett barn verkligen behöver. Het låter som om du har räknat ihop Konsumentverkets siffror fel.

    www.konsumentverket.se/Vara-omraden/Privatekonomi/Kostnadsberakningar/Matkostnader/
    www.konsumentverket.se/Vara-omraden/Privatekonomi/Kostnadsberakningar/Hushallets-kostnader/Kostnader-for-barn-upp-till-10-ar/
    www.konsumentverket.se/Vara-omraden/Privatekonomi/Kostnadsberakningar/Hushallets-kostnader/

  • flerbarnsmamma5

    Ser att matkostnaderna är beräknade till 11.500kr :) måste ha missat ngt då jag kikade sist. Jo vi vet att våra älskade ungar kostar, mest bara att andra tycker vi har dyra matkostnader och att i andra trådar här på familjeliv så kan man läsa om de som äter för väsentligt lägre kostnad per person/månad.Nu är ju maten bara en liten delav vad barnen kostar, men kanske lättast att påverka. Men då kanske vi inte kan göra mer rörande maten. Självfallet får de äta sig mätta, tog bara ett ex. - rostbröd är ju nästan helt befriad från näring, bättre med gröt, fil, frukt, knäcke/grovt bröd eller riktig mat. Rostbröd med ost/skinka kostar mycket i förhållande till innehållet:)

  • ClaraV

    Tror personligen att dom som har väldigt låga matkostnader handlar dels mycket halvfabrikat men även utländskt kött och oekologisk frukt och grönt,

    Vi är två vuxna och två barn varav ett mest ammar fortfarande, våra matkostnader inkl hygienartiklar och blöjor ligger nog på runt 4-4.500 i månaden, handlar frukt och grönt efter säsong, storpack av kött och fryser in, tar vara på maten och gör matlådor, köper blöjor på Coop, dom har ju stämpelkort så var 10e paket är gratis, får även hem rabatter på blöjor från libero..

  • Nape

    Vi har tre barn i skolålder, äter hämtmat 2-3 gånger per vecka. Vi handlar för 6-7 tusen, så jag tycker inte ni ligger sååå högt.

    Ett sätt att hålla ner kostnaderna är att STORHANDLA en gång per månad och sedan kompletteringshandla mjölk, grönsaker och frukt. Vi bunkrar när något är billigt, åker gärna till ÖB en gång per kvartal och köper hygienvaror.

  • beccagranen

    Två vuxna + två barn (ett skolbarn och ett blöjbarn).
    Skulle säga att vi ligger på ca 4500kr i månaden, med blöjor och hygienartiklar inräknat. Vi äter ute ca 3ggr i månaden. På vardagar äter vi bara middag hemma, vi köper mycket mat som är på kampanj, ekologisk frukt&grönt, köper färsk fisk varje vecka, vi äter hälsosamt med mycket fröer/nötter och råris istället för vittris osv. Tycker det känns rätt lagom att läga drygt 1000kr/v på bra mat.

Svar på tråden Barnfamiljer, vad äter ni på veckorna och vad har ni för matkostnader?