sportpappa skrev 2015-03-19 09:20:57 följande:
Om du använder alternativregeln så skriver du av 20% av anskaffningsvärdet varje år. Om du sålt en inventarie så minskar du på det kvarvarande värdet av inventarierna. Det blir naturligt på det sättet.
Ex. Om du har 10000 kr i inventarievärde och säljer något för 2000 kr så har du bara kvar 8000 kr i inventarievärde som du kan skriva av.
Anskaffningsutgiften är de faktiska kostnader du haft för att införskaffa en inventarie så det är bara att lägga ihop de kostnaderna.
Använder skatteverkets hjälpblankett för att räkna ut det, och där är ju 4 rader:
0,8* anskaffningsutgift 2014, 0,6*anskaffningsutgift 2013, osv.
Var menar du att jag ska dra av intäkten för försålda inventarier? Ska det göras på årets anskaffningsutgift (*0,8 - raden) eller ska det göras det år inventarien köpets, blir ju olika procentbelopp beroende på var man drar av det?
I det här fallet är det en inventarie som är mer än 10 år - inköpsåret finns alltså inte med i alternativregel-beräkningen, och inventarien är redan nere i restvärde= 0 kr?
Ska jag överhuvudtaget ta in intäkten som lagerförändring?
Men det är ju en inventarie jag sålt för 50 000 kr, hur bokför jag det annars?