Normalt beteende? Slåss, arg
Min son är 1 år och 10 månader och har alltid varit bestämd och ganska envis. Men nu har det blivit extremt de sista 2 veckorna typ. Han slår mig och sin pappa och skrattar när vi blir arga/ledsna, han kastar grejor när han inte får som han vill och slår även sig själv ibland. För det mesta försöker vi lugna ner honom och avleda men ibland går det inte. Jag blir så ledsen av att hela tiden behöva vara på min vakt och säga till honom att inte slåss och slänga saker. Tidigare kunde det hända lite då och då att han fick utbrott men var annars en mysig och glad kille.
Jag oroar mig också för hans utveckling. Han kan säga några ord men pratar inte mycket. Han kan inte gå jämte mig utomhus utan att springa iväg överallt typ på bilvägen. Ska vi göra nåt stillsamt typ baka eller rita blir det kaos. Det känns som att han är lite sen i utvecklingen men det kanske har med att han inte kan uttrycka sig med att göra.
Jag vet att man inte ska jämföra med andra barn men min systerdotter som är lika gammal kan prata jättemycket och verkar vara mkt lugnare till humöret. Min son använder inte ord för att kommunicera utan för att göra oss uppmärksamma på saker.
Det kanske är dumt men jag tycker det är svårt att hantera hans humör ibland. Och så blir jag ledsen för det känns som att jag har gjort nåt fel för att han inte kan prata.
Nån kanske har nåt tips eller råd eller känner igen sig.