• mostermi

    Har en grannkatt som kissar ner hela mitt hus.

    Jag bor på landet med mina 2 adopterade kastrerade hankatter o trivs jättebra förrutom att glömmer jag stänga kattluckan går grannkatten in o kissar i stort sett ner hela mitt hus, han har även bajsat och fått en massa stryk enligt blodfläckar o mycket av hans päls fanns på plats, jag har även jagat bort honom med sprayflaskor o dylikt men han ger inte upp. Detta är ett jätteproblem för mej då mina katter ej får gå ut när jag ej är hemma. Vad ska man göra? Tacksam för svar
    MVH Marie

  • Svar på tråden Har en grannkatt som kissar ner hela mitt hus.
  • Excentriskan

    Det finns en speciell kattlucka med halsband till katterna. Den släpper bara in katter som har halsband som skickar ut rätt signal. Den går även att låsa helt så att den inte öppnas alls.

    Kostar runt 1500 kr


    Förolämpningar är argument som används av folk som har fel
  • IceJossan

    Eller ännu bättre - kattlucka med chipläsare som bara släpper in katter med rätt chipnummer. Så slipper man halsband som kan tappas.

    Vet du vems grannkatten är? Har du pratat med ägaren om problemet? Det låter som ett beteende hos en okastrerad hane, då är det lämpligt (viktigt) att ägaren låter kastrera katten.

Svar på tråden Har en grannkatt som kissar ner hela mitt hus.