• LegoFarsan

    Mammiga barn, pappa utanför.

    Hej.

    Jag och min fru har två barn tillsammans, minstingen som snart är 1 år och den större grabben på snart 4.

    Nu är det så att våra barn är ganska mammiga, speciellt den minsta vilket kanske inte är så konstigt.
    Hur ska jag kunna uttrycka mig utan att det låter själviskt? hmm, jag känner mig utanför och får väldigt lite tid med min fru.
    Jag vet att små barn kräver mycket tid från sin mamma så det är inget snack om saken men jag känner ändå att jag inte får tid med henne.
    Minstingen ammas fortfarande, dock så försöker vi övergå mer och mer till mat.

    Nästan all hennes tid går till barnen och det känns som om jag får den tiden som blir över vilket inte är mycket. Jag försöker självklart att vara delaktig i barnens vardag hela tiden och vi leker och har kul, fast mamma är alltid roligare/bättre att leka med. Mamma ska helst göra allt men det går ju inte.. Sen när kvällen kommer så är hon alltid trött.
    Ibland lyckas vi få tid till sex, fast jag känner inte att vi blir klara riktigt, jag vill ha ut mer av det. Hon blir om hon inte redan är trött efter att hon fått sitt så att säga. Visst jag får också orgasm men det kan gå rätt fort "första omgången" om jag säger så, så jag vill gärna fortsätta.. Men det är inte ofta tyvärr.

    Jag har nog lite ångest över det och det gör lite ont i hjärtat ibland att inte jag får så mycket tid med henne och att barnen i 9 av 10 fall väljer henne över mig. Hon är mammaledig och jag går hemma och pluggar just nu så jag känner mig ibland utanför och lite som om ingen ser mig.

    Jag tänker så här, jag gör det mesta hemma så att hon ska ha mindre att tänka på och sparar lite krafter till kvällningen. Minstingen håller på att få flera tänder samtidigt så han sover oroligt på natten. Vi försöker få vår stora grabb att sova i sin egen säng genom att jag också sova där. Så när morgonen kommer brukar jag ta barnen så hon får sova 2-3 timmar till. Har inga problem med att sköta hemmet men ofta får jag stå där själv och laga mat eller diska medans hon leker eller försöker få minstingen att somna en stund.

    Det kan jag ju nämna också, vår minsta somnar gärna i hennes famn eller vid bröstet, sen har hon svårt att gå därifrån. Han vaknar och skriker när hon reser sig, så det blir ofta att dom ligger i ena delen av soffan och jag i den andra tills hon lyckas komma ifrån eller går in till sängen båda två.

    Vi tränar och motionerar och försöker hålla en bra balans med vitaminer och mineraler för att hålla oss på banan. Kosten kan variera lite, men vi försöker äta bra och nyttigt. 

    Har pratat med henne om att jag känner så här och till svars blir det att hon försöker och att hon inte kan vara på två ställen samtidigt. Någonstans känner jag att vi måste ändra på nått så vi kan få mer tid, ensamma, som inte alltid slutar i sex självklart, men det får gärna hända oftare än det gör idag.

    ---

    Vad har ni för tips eller vad anser ni om det här? Är jag helt ute och cyklar och bara får vänta ut det?

  • Svar på tråden Mammiga barn, pappa utanför.
  • Modesta

    Kan du kanske vara föräldraledig ett tag och din fru börjar jobba? På så vis blir det ju du som spenderar mest tid med barnen och ni kanske kan börja svänga den invanda vägen?

  • LegoFarsan
    Modesta skrev 2015-04-20 16:44:31 följande:

    Kan du kanske vara föräldraledig ett tag och din fru börjar jobba? På så vis blir det ju du som spenderar mest tid med barnen och ni kanske kan börja svänga den invanda vägen?


    Det är tänkt att hon ska börja jobba helger nu när minstingen inte behöver ammas lika mycket som innan så det kanske hjälper lite, så om någon månad eller så hoppas vi.
  • Modesta

    En annan tanke är ju om ni kan ha barnvakt lite då och då kanske i några timmar så att ni kan umgås bara ni som par? Det betyder mycket!

    Jag vet att det inte är helt lätt att få till olika saker när barnet ammar (om hen nu vägrar ta flaska osv). Men finns det nånting barnet kan äta och klara sig på i några timmar? Mer än så behövs ju egentligen inte för att man ska kunna ge sig iväg. Samma gäller ju egentligen att mamman kan åka iväg och hitta på saker medan du är själv med barnen.

    Ifråga om vem barnen tyr sig mest till tror jag att det handlar om hur mycket tid man faktiskt tillbringar tillsammans. Så, ju mer du kan vara med barnen på egen hand desto mer tror jag att de tyr sig till dig också

  • Anonym (skärpning)

    Alltså TS, din fru ammar och har två SMÅ barn klistrade på sig. Klart som sjutton att det inte finns på kartan att hon ska orka "ta hand" om dig oxå oavsett hur du diskar och lagar mat.

    Om du vänder på det hela och tänkte att barnen skulle hänga efter dig och kräva allt av dig varenda minut på dygnet. Hur mycket kläng skulle du orka med från din fru då? Inget kan jag lova. Du skulle vilja vara ifred de stunder barnen sover. Garanterat.

    Vill du ha ändring måste du ta mer ansvar för barnen, och din fru måste låta dig ta det. Ta med barnen ut i parken och låt din fru slappa hemma ett par timmar regelbundet. Åk hem till dina släktingar med barnen, hitta på något med dem utan att mamma är med.

    Be din fru börja jobba och du är hemma istället. Avsluta amning och hitta alternativ till nattning. Det kommer inte gå skrikfritt. Allt detta behöver du och din fru prata om och komma överens om, för att hitta en balans i er relation igen. 

    Jag har själv haft stundtals mammiga barn och vet hur sjukt jobbigt det är. Man blir helt slut och vill bara slippa dem efter ett tag. Då har min man steppat in och bara tagit över, oavsett protester från de små. 

Svar på tråden Mammiga barn, pappa utanför.