Avbokade tid hos vårdcentral men har nu fått en faktura. Bestrida?
Gaaaaah, jag är så ARG!!! Skulle till vårdcentralen i måndags eftermiddag, fick reda på tidigt på morgonen att jag inte kunde gå. Jag försökte ringa dem, men det går ju inte! Kom bara till rösten som sa "- Det finns en ledig telefontid imorgon kl. 17." Det går ju inte!
Jag avbokade i alla fall via deras telefonsvarare, helt enligt instruktionerna. Nu har jag ändå fått en faktura.
Jag har mailat dem och förklarat, får se vad de svarar. Vad gör jag om de sätter sig på tvären och jag måste betala?! Jag kan ju inte bevisa att jag ringt MEN det står ju i min telefonlista att jag har ringt dem just då (plus tre gånger till...)
Någon som har erfarenhet? Om de inte låter mig riva fakturan så tänker jag lite mer formellt bestrida den i ett mail, tror ni de kommer ge med sig då?