Gillar denna tjejen mig trots att hon har kille?
Behöver skriva av mig lite känner jag och kanske även få ett eller annat tips och råd på hur jag ska förhålla mig. Det kommer bli väldigt mycket wall of text skulle jag tro och förhoppningsvis finns det någon som kommer läsa igenom allt. Jag kanske själv inser vad jag ska göra efter att ha skrivit ner exakt hur jag känner.
Så här ligger det till, jag har träffat en tjej. Jag är tidig 20 års ålder, hon är lite yngre. Hon är riktigt rolig, har bra personlighet, liknande intressen, samma humor, vi klickar riktigt bra ihop och hon ser grymt bra ut. Vi har känt varandra i ca en månad nu och redan efter 1 vecka började jag åtminstone känna att detta är en riktigt skön tjej att umgås med. Vi träffades genom jobbet och har jobbat ihop ganska nära varandra ett tag nu. Så det kan vara därför vi klickade så fort då vi umgås många timmar ihop varje dag.
Efter kanske 2 veckor kände jag att detta skulle kunna vara en tjej att satsa på, det kändes som om det kunde bli något bra. Men jag ville inte gå for fort fram för att riskera att arbetsrelationen förstördes då vi skulle arbeta tillsammans ett tag framöver. Jag var därför lite extra glad mot henne, pratade, skämtade och var allmänt trevlig och tänkte jag hoppas på det bästa bara. Vi började även prata väldigt mycket utanför jobbet då hon tog initiativ och gjorde oss vänner på facebook och bytte nummer osv. Detta var alltså inget jag pushade för. Hon skriver i princip varje dag, skickar mycket bilder på snapchat osv. Jag svarar ju alltid såklart i ungefär samma mängd, men försöker fortfarande hålla tillbaka lite och låter henne starta konversationerna och börja ta initiativet för sådant. Egentligen behöver jag aldrig det heller för hon skriver väldigt mycket. Vi börjar flörta lite känns det som, ger och får en del komplimanger. Hon tycker vi klickar jätte bra ihop. Och sen helt ut från ingenting droppar hon bomben men låtsas som ingenting och säger att hon ska iväg och träffa sin kille som hon varit ihop med i ca 2 år. Neeeeej tänker jag, där var det kört.
Men sen dagen efter på jobbet fortsätter flörtandet, vi umgås i princip hela dagarna under arbetstid och pratar hela dagarna efter arbetstid. Jag känner mer och mer att känslorna börjar komma men försöker hålla tillbaka alla då jag vet att hon har kille. Killen börjar för övrigt fråga mycket om mig och hon säger att han är svartsjuk och jobbig ibland. Men hon gör mer och mer inviter som om hon var singel jag hade tolkat som om hon bara väntar på att jag ska ta steget och bjuda ut henne. Behandlar mig bättre än andra kollegor, långa kramar inte bara dom vanliga snabba hejdå med en arm, mer och mer komplimanger. Hon blir jätteglad så fort vi träffas utanför jobbet. Hon säger även att hon kommer sakna mig efter att vårt projekt är slut och inte träffa mig varenda dag längre. Hon får mig att lova att vi måste träffas under sommaren på semestern. Hon vill att jag ska komma hem till henne, hon till mig. Hon tar alla initiativ och jag behöver inte göra någonting, hon ber om att träffas, fortsätter prata efter jobbet.
Nu känner jag att det börjar bli väldigt jobbigt. Hon är en sådan tjej som jag, om hon var singel, hade tyckt varit riktigt bra flickvänsmaterial om man säger så. Nu när hon har kille är det en sådan tjej man hoppades man inte fick känslor för just för att man passar så bra ihop. Jag själv känner att jag bara vill ta den lättaste utvägen och möjligtvis berätta hur jag känner så det får bära eller brista. Lägga allt ansvar på henne och låta henne välja. Alternativ fega ur och säga upp kontakten. Mina vänner tycker att jag borde "vänta ut" deras förhållande för dom tycker det verkar som om hon hellre vill ha mig. Detta låter ju som om chanserna för ett bättre utfall ökar i längden men vet inte om jag klarar av att gå runt med känslor för en person så länge. Jag gissar även på att känslorna bara lär öka hela tiden som dom gjort hittills. Ett sista alternativ är att försöka få bort känslorna och ha kvar henne som kompis ändå, om det ens går.
Detta är i princip hur det ligger till. Det är mycket möjligt att hon bara ser mig som en vän, men samtidigt tycker jag det känns konstigt att ge mig så mycket uppmärksamhet och säga saker som att sakna mig bara för att man inte kommer jobba lika nära på varandra längre. Har ingen annan vän jag själv ger den uppmärksamheten, och ser inte att jag skulle kunna lägga ner så mycket av min tid som både hon och jag gör på varandra "bara för en vän". De tjejkompisar jag har säger även de att det inte skulle behandla en vän på sättet hon gör, men det kanske bara är dom?
Herrejävlar vad mycket text....och inte blev jag klokare.
TL;DR - Träffat en tjej, gillar henne, verkar som hon gillar mig, hon har kille, vad gör jag?