• FloraFrihet

    Är du för eller emot den enorma flyktinginvandringen?

    Här är en debattartikel jag skrivit men som inte går att få publicerad i Aftonbladet, Expressen eller liknande då de inte publicerar invandringskritiska artiklar, speciellt inte då jag vill vara anonym. Jag vill heller inte publicera den på sajter som Fria tider eller liknande då jag vill att även de som är positiva till flyktinginvandringen ska få ta del av den.

    Jag tycker att jag tar upp problem och lösningar på ett bra sätt. I en debatt som just nu sitter fast.

    Sverige kommer inte hjälpa någon med den här politiken!

    Populationen i de delar av världen som lever i misär är för stor för att den lilla andel flyktingar vi tar emot ska hjälpa. Vi måste ta itu med problemet på ett annat sätt.

    Afrika som kontinent har en befolkning på 1 biljon människor som växer i rasande takt. De just nu tre länder som bidrar med flest asylsökanden till Sverige är från mellanöstern - Afghanistan. Syrien och Irak, dessa tre länder har en befolkning på 20, 30 och 46 miljoner inv. enligt år 2014 års uppskattning, men nu är en stor del av deras befolkning på flykt.
    Alla dessa tre länder har pågående konflikter, krig är fruktansvärt och dödar många liv. Det är klart att ingen människa med hjärtat på rätta stället vill att människor ska behöva kämpa för sina liv dagligen. Speciellt inte då de i andra länder samtidigt har det så mycket bättre.

    Brist på vatten, svält, våld mot kvinnor, sjukdomar som HIV/AIDS, Malaria och Tuberkulos dödar liv i Afrika i andra länder såsom Mozambique, Kongo, Somalien med flera, länder där de även dör innan 55 års ålder. Det dör fler i de tre sist nämnda länderna än vad det gör i de tre länder som flest flyktingar till Sverige kommer ifrån.
    Dessutom är utbildningen och inkomsten på en mycket lägre nivå.
    Deras invånarantal ligger på 25, 67 och 10 miljoner respektive.

    Frågan är om vi verkligen kommer hjälpa alla dessa människor genom att släppa in ett litet fåtal människor sett till deras population som flyktingar. Vad händer med de som stannar i hemlandet när en stor del av arbetskraften och motståndsrörelsen flyr landet. Ska vi överge de 10 miljoner som stannar i Syrien eller de miljoner människor som svälter, inte har tillgång till rent vatten, plågas av sjukdomar etc.

    Jag tror faktiskt, så lite som jag egentligen vill erkänna det, att SD har rätt i vissa frågor. Att försöka hjälpa på plats med säkra zoner i länder som är i krig, utbildning, ekonomiskt stöd, sexualundervisning, preventivmedel osv. Det är det som hjälper länder i kris långt mer än den lilla procenten sett till världen, som vi kan ta emot som flyktingar.

    Jag vill också föreslå en lösning på Sveriges problem med en åldrande befolkning, se till Nya Zeeland, Australien och Kanada. Deras invandringssystem är otroligt skickligt utvecklat.
    En person som vill invandra till dessa länder kan först från sitt hemland via internet eller broschyrer se över vilka anställningar som saknas i dessa länder.
    Det är inte endast högutbildad arbetskraft det handlar om utan även städare, byggare, receptionist med flera har plats på listan tillsammans med dataingenjör, sjuksköterskor och läkare.
    Sedan kan alltså den person som önskar invandra till dessa länder ansöka om att komma dit utan jobberbjudande då de innehar en kompetens som fattas i landet eller hitta en arbetsgivare via deras hemsidor för arbetskraftinvandring, innan de ansöker om att bli beviljade uppehållstillstånd. Går de den vägen får de också högre poäng och större chans att beviljas.
    Men en arbetsgivare som vill anställa en utlänning måste först bevisa att de har försökt anställa medborgare i landet innan de har möjligheten att rekrytera utomlands ifrån.

    Vi har också problemet med kulturskillnader. Först av allt måste vi erkänna att det här problemet existerar. I länder där det råder hög korruption har brottsligheten blivit vardag. Korruption växer i länder som inte har ett välfungerande politiskt styre och rättssystem. Många utav de flyktingar som nu kommer till Sverige har bott hela deras liv i dessa länder.
    Nu när vi redan har en hög andel flyktingar sett till Sveriges befolkning måste vi anstränga oss för att integrera och till viss del faktiskt assimilera dessa människor.
    Jag säger även assimilera för att inom en del områden som tillexempel Sveriges jämställdhet och kvinnors rättigheter räcker det inte endast med integration. Människor som kommer hit måste inse att våra lagar fortfarande gäller och vi kommer inte ändra våran syn på kvinnor trots att den skiljer sig markant från de flesta andra länderna i världen.
    Kvinnor i Sverige har många rättigheter som inte finns i deras hemländer.
    Svenska kvinnor får välja vem de vill ha sex med och vi har lagar mot tvång. Omskärelse och oskuldskontroller som nu uppdagats har förekommit i Sverige ska inte få ske! Vi måste vägra ignorera de här sakerna då de förekommer. Just nu är det ofta såna här problem blir tabubelagda och ingen vågar uttrycka åsikter gällande de här problemen. Men det handlar inte om rasistiska uttalanden i dessa fall.

    Vi behöver bättre utbildning till de nyanlända som också utbildar inom kulturskillnader, kvinnors rättigheter osv. Det är en viktig del att förstå för att kunna ta del av Sveriges samhälle. Kan en person inte anpassa sig och begår brott, då ska personen utvisas och straffas av lagen.

    Jag ser inte alls mina åsikter som extrema och jag tror inte att alla invandrare är av ondo. Men jag förstår att den här politiken inte alls fungerar och kommer att stjälpa mer än den hjälper.

    Länk till ett  youtubeklipp som på ett bra sätt beskriver en del av det jag tar upp:
    Kan massimmigrationen reducera fattigdomen i världen?


    (Talar Engelska)



    Kritisera och kommentera gärna i kommentarsfältet!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2015-12-31 11:26
    Det ska självklart vara miljard och inte biljon i texten. Stor miss av mig. Jag ber om ursäkt. Jag har bott utomlands ett bra tag och har mestadels använt Engelska så det blev som det blev..

    Poängen är att det är otroligt många människor i Afrika som bor i svåra förhållanden.

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Är du för eller emot den enorma flyktinginvandringen?
  • FloraFrihet
    Anonym (jocke55) skrev 2015-11-24 20:48:22 följande:

    Gränsen är nådd sedan länge, det finns ju heller ingen opinion/majoritet för den politik som regeringen fört de senaste månaderna utan tvärtom. Europa kommer ha stängt sina gränser helt senast i februari/mars, skulle bli mycket förvånad annars.


    Det håller jag med dig om. Överallt i Sverige larmas det från våra välfärdssektorer , skolor, sjukvård, bostadsbrist, arbetslöshet det går inte att fortsätta så här!

    Vi får se vad som händer. De allra flesta flyktingarna vill ju endast till två länder i EU Tyskland och Sverige. Så länge som Sverige och Tyskland vill tillåta det här att fortsätta kommer nog andra EU länder göra detsamma.
  • FloraFrihet
    lövet2 skrev 2015-11-24 22:42:00 följande:

    Varken eller. Det är inte någonting man kan vara för egentligen. Jag vill inte att folk ska behöva fly från sina egna länder och söka skydd i Sverige, men eftersom de måste, så accepterar jag det.

    Om en kvinna knackar på din dörr, flyende från sin våldsamme make, vad gör du då? Håller dörren stängd med hänvisning till att det inte hjälper andra misshandlade kvinnor om du släpper in henne? Säger att du tänker skänka en slant till Kvinnojouren i stället?

    Jag förstår inte riktigt hur du tänker och resonerar.


    Jag kopierar en del av mitt tidigare svar till dig.

    De flesta flyktingarna har redan bott i månader eller år i länder som Libanon eller Turkiet.

    Sverige och Tyskland är de länder där flyktingar har lättast att få uppehållstillstånd. Tyvärr, har Sverige en gräns för hur många vi kan ta emot utan att välfärdssystemen och samhället går på knäna. Vi har redan passerat den gränsen.

    När flyktingar befinner sig i Turkiet eller Libanon så är de i säkerhet och skulle de vilja invandra till Sverige är mitt förslag som du finner i tråden att de ansöker om arbetsinvandring. De kan ju ansöka från Turkiet eller Libanon men också från hemlandet. Det finns tillgång till Internet även i de här länderna, speciellt i Turkiet. internet-cafeer är ett alternativ om de inte har en egen dator eller smartphone.
    ( Men de flesta flyktingar jag träffat har iaf en smartphone.) Har de en hög utbildning kan de hitta jobb i höglöneyrken som saknas i Sverige medans om de inte alls har en utbildning så kan de få jobb som städare, receptionist, byggare eller liknande. På så vis skulle vi förhindra en samhällskollaps i ett land som redan nu har akut boendebrist, hög arbetslöshet och en sjukvård som är påväg att kollapsa. Det är också enorma påfrestningar för svenska skolor som inte har nog med elever för att räcka till alla ensamkommande barn. Vi har skev demografi fördelning i de åldersgrupper som ensamkommande barn passar in i och det är inte heller bra för ett samhälle (80% av flyktingarna är ju män.)

    Ett system liknande det i Nya Zeeland, Australien eller Kanada skulle som sagt lösa många utav de problem vi upplever i samhället just nu.

    Tycker du att människor från länder som Mozambique, Kongo, Somalien inte förtjänar hjälp lika mycket som de flyktingar som har råd och möjlighet att ta sig till Sverige?
    I de här länderna har de en lägre inkomst, sämre utbildning och högre dödsantal. De plågas av brist på vatten, svält, våld mot kvinnor, sjukdomar som HIV/AIDS, Malaria och Tuberkulos.

    Har du några egna förslag på smarta lösningar?
    För det är det Sverige behöver just nu. Att det finns problem i världen vet dom flesta redan om. Men politiken som råder i Sverige just nu är varken rättvis eller hållbar.

    Läs artikeln så förstår du att jag inte vill stänga dörren för människor som vill ta sig till Sverige. Men vi behöver mer reglerade former av invandringen.
  • FloraFrihet
    grind skrev 2015-11-24 22:51:06 följande:

    Stäng gränsen till EU. Bygg stängsel och skjut skarpt om någon inte respekterar våra gränsen. Vi är inne i en ny tidsålder. Det håller inte att vara snälla landet som tar emot alla.


    Något sånt står då inte jag för. Jag vill ha en human men kontrollerad invandring.
    Liknande den i Nya Zeeland, Australien och Kanada - som skrivet i artikeln.

    En sån här lösning som du nämner skulle vara otroligt fruktansvärd och oskyldiga människor skulle förlora livet. Vi behöver andra mer välgenomtänkta, smarta och humana lösningar på flyktingvandringen.
  • FloraFrihet
    Anonym (äpple och elefanter) skrev 2015-11-25 12:09:26 följande:

    Om tusenkvinnor står i kö för att komma in i din rymliga fyra rums lägenhet, tar du in dom eller händivsar du att du faktiskt inte har plats eller råd att husera dom?


     


    Jag tar in de som ryms i den mån att vi fortfarande kan röra oss fritt i lägenheten. Vi måste ju kunna laga mat, stoppa sjukdomar som sprids i trångboddhet, ha platser att sova på etc.

    För kommer t.ex. en farlig sjukdom in via en av de tusen kvinnorna (men nu är ju i verkligheten flyktingarna över 80% män) så skulle resten av oss dö.
    Vi skulle dessutom inte kunna laga mat eller ha plats att sova alla tusen i en fyra rums lägenhet.

    Jag skulle antagligen max ta in ca 25 personer. Det är de enda jag skulle kunna hjälpa utan att riskera allas hälsa och välbefinnande.

    Jag kan berätta en bra historia som beskriver just det här med hur många man kan hjälpa:

    Det var en kvinna som kom till en fattig by i Afrika. När hon vandrade omkring där i byn kom det fram ett fattigt litet barn i trasiga kläder som tiggde pengar. Kvinnan tyckte så synd om barnet att hon tömde hela sina fickor med mynt och gav till barnet.
    Nästa dag återvände kvinnan till samma by, där möttes hon nu av tre barn som tiggde pengar. Hon gjorde samma procedur som tidigare och tömde sina fickor för att ge till alla barnen. Den tredje dagen kvinnan kom tillbaka stod där 10 fattiga barn i trasiga kläder.
    Men kvinnan hade nästan spenderat alla sina pengar. Hon funderade. Skulle hon ge sina allra sista slantar till de här barnen?
    Då skulle hon själv behöva tigga för att överleva. Nej, hon bestämde sig för att ge en mindre del av hennes sista slantar. På så sätt skulle hon själv inte hamna i samma situation som dem, inte kunna betala hyran eller mat till sig själv etc.
    Men också kunna fortsätta tjäna pengar på sitt jobb och sedan komma tillbaka många gånger och hjälpa fler utav de här fattiga barnen.
  • FloraFrihet
    Anonym (äpple och elefanter) skrev 2015-11-25 12:35:04 följande:

    Det var nog det som var min poäng med frågan, som inte ens var stält till dig ;)


    Beskriver rätt bra skitet våra politiker satte oss i.


    Ännu en problem är att det rör sig varken om kvinnor eller barn i trasiga kläder utan unga ovaccinerade våldsamma män från kulturer som är redan motsatsen till vårt öppna och före detta trygga samhälle


    Hehe, jag såg det efter att jag redan svarat på frågan så jag tänkte att det var lika bra att publicera svaret. Kanske kan hon som du svarade också läsa mitt svar. :)

    Precis dem flesta är ju män eller pojkar i övre tonåren. Många gånger väldigt tvivelaktigt om de faktiskt ens är tonåringar då många har skägg och ser ut att vara över 30. Men i Sverige är det förbjudet med medicinska åldersbestämmelser, något det inte är i Finland och Danmark t.ex.

    Ja, de flesta länderna i världen har annan syn på kvinnors rättigheter och jämställdhet. Speciellt i Arab länderna är det en helt enorm skillnad. I Saudiarabien stoppar de ju till och med fotbojor på sina kvinnor för att spåra dem.
    Dessutom står en kvinna under förmyndarskap utav sin pappa tills den dagen hon gift sig och står under förmyndarskap av sin make. Det här gäller också i de flesta arabiska länderna. En kvinna har en tredjedels arvsrätt av en man och en kvinnas vittnesmål i en rättegång är värd en tredjedel av en mans. Sharialagarna är helt sjuka sett från ett svenskt perspektiv.
  • Anonym (Hmmmm)
    FloraFrihet skrev 2015-11-25 12:30:14 följande:
    Jag tar in de som ryms i den mån att vi fortfarande kan röra oss fritt i lägenheten. Vi måste ju kunna laga mat, stoppa sjukdomar som sprids i trångboddhet, ha platser att sova på etc.

    För kommer t.ex. en farlig sjukdom in via en av de tusen kvinnorna (men nu är ju i verkligheten flyktingarna över 80% män) så skulle resten av oss dö.
    Vi skulle dessutom inte kunna laga mat eller ha plats att sova alla tusen i en fyra rums lägenhet.

    Jag skulle antagligen max ta in ca 25 personer. Det är de enda jag skulle kunna hjälpa utan att riskera allas hälsa och välbefinnande.

    Jag kan berätta en bra historia som beskriver just det här med hur många man kan hjälpa:

    Det var en kvinna som kom till en fattig by i Afrika. När hon vandrade omkring där i byn kom det fram ett fattigt litet barn i trasiga kläder som tiggde pengar. Kvinnan tyckte så synd om barnet att hon tömde hela sina fickor med mynt och gav till barnet.
    Nästa dag återvände kvinnan till samma by, där möttes hon nu av tre barn som tiggde pengar. Hon gjorde samma procedur som tidigare och tömde sina fickor för att ge till alla barnen. Den tredje dagen kvinnan kom tillbaka stod där 10 fattiga barn i trasiga kläder.
    Men kvinnan hade nästan spenderat alla sina pengar. Hon funderade. Skulle hon ge sina allra sista slantar till de här barnen?
    Då skulle hon själv behöva tigga för att överleva. Nej, hon bestämde sig för att ge en mindre del av hennes sista slantar. På så sätt skulle hon själv inte hamna i samma situation som dem, inte kunna betala hyran eller mat till sig själv etc.
    Men också kunna fortsätta tjäna pengar på sitt jobb och sedan komma tillbaka många gånger och hjälpa fler utav de här fattiga barnen.
    Bra liknelse!

    Om Sverige sjunker ner i en ekonomisk kollaps kommer vi inte längre att kunna ge bistånd och vi kommer inte heller att kunna ta hit flyktingar som har flyktingstatus. Enligt flyktingkonventionen, svensk lag och EU:regler anses man vara flykting om man har välgrundade skäl att vara rädd för förföljelse på grund av:

    ras


    nationalitet


    religiös eller politisk uppfattning


    kön


    sexuell läggning eller


    tillhörighet till viss samhällsgrupp.

  • Anonym (Hmmmm)
    FloraFrihet skrev 2015-11-25 12:54:47 följande:
    Hehe, jag såg det efter att jag redan svarat på frågan så jag tänkte att det var lika bra att publicera svaret. Kanske kan hon som du svarade också läsa mitt svar. :)

    Precis dem flesta är ju män eller pojkar i övre tonåren. Många gånger väldigt tvivelaktigt om de faktiskt ens är tonåringar då många har skägg och ser ut att vara över 30. Men i Sverige är det förbjudet med medicinska åldersbestämmelser, något det inte är i Finland och Danmark t.ex.

    Ja, de flesta länderna i världen har annan syn på kvinnors rättigheter och jämställdhet. Speciellt i Arab länderna är det en helt enorm skillnad. I Saudiarabien stoppar de ju till och med fotbojor på sina kvinnor för att spåra dem.
    Dessutom står en kvinna under förmyndarskap utav sin pappa tills den dagen hon gift sig och står under förmyndarskap av sin make. Det här gäller också i de flesta arabiska länderna. En kvinna har en tredjedels arvsrätt av en man och en kvinnas vittnesmål i en rättegång är värd en tredjedel av en mans. Sharialagarna är helt sjuka sett från ett svenskt perspektiv.
    Det är redan nu så att kvinnor i så kallade utanförskapsområden hunsas, bevakas och förföljs av männen i områdena. Detta kommer att bli värre. En massa testosteronstinna, ensamma män som lever i hopplöshet och maktlöshet. Vad gör de? Jo det tar ut det på kvinnorna. Så har det varit i alla tider. Män trycker ner kvinnorna för att få en känsla av makt, en känsla av att de kan styra något i alla fall.

    Dessutom finns stor risk för radikalisering i dessa områden. Det har kommit så enormt många. Handläggningstiderna är väl uppe i två år nu. Två år av ovisshet för en massa unga män. Chanserna till jobb är små för de som väl får uppehållstillstånd dessutom - eftersom denna befolkningsökning kommer så plötsligt.

    Män i grupp är farliga. Unga män i grupp är ännu farligare - mer testosteron och mindre konsekvenstänk.
  • Anonym (1 tomat, 2 påsar tuggummi, lök, köttfärs, mjölk, frimärke!)
    FloraFrihet skrev 2015-11-24 10:50:05 följande:

    Här är en debattartikel jag skrivit men som inte går att få publicerad i Aftonbladet, Expressen eller liknande då de inte publicerar invandringskritiska artiklar, speciellt inte då jag vill vara anonym. Jag vill heller inte publicera den på sajter som Fria tider eller liknande då jag vill att även de som är positiva till flyktinginvandringen ska få ta del av den.

    Jag tycker att jag tar upp problem och lösningar på ett bra sätt. I en debatt som just nu sitter fast.

    Sverige kommer inte hjälpa någon med den här politiken!

    Populationen i de delar av världen som lever i misär är för stor för att den lilla andel flyktingar vi tar emot ska hjälpa. Vi måste ta itu med problemet på ett annat sätt.

    Afrika som kontinent har en befolkning på 1 biljon människor som växer i rasande takt. De just nu tre länder som bidrar med flest asylsökanden till Sverige är från mellanöstern - Afghanistan. Syrien och Irak, dessa tre länder har en befolkning på 20, 30 och 46 miljoner inv. enligt år 2014 års uppskattning, men nu är en stor del av deras befolkning på flykt.
    Alla dessa tre länder har pågående konflikter, krig är fruktansvärt och dödar många liv. Det är klart att ingen människa med hjärtat på rätta stället vill att människor ska behöva kämpa för sina liv dagligen. Speciellt inte då de i andra länder samtidigt har det så mycket bättre.
    [...]


    Din insändare/ts var lite för rörig och osammanhängande för att den ska kunna publiceras i de tidningar du nämner.

    Ett tips är att korta ner och försöka hitta en tydligare struktur. (Jag läste inte hela i detalj, faktiskt bara fram till och med andra stycket, men redan där heter det väl miljard - inte biljon? Och dessutom är det svårt att se kopplingen mellan Afrika och tre länder i mellanöstern som du nämner, intrycket är nästan att du menar att de tre länderna ligger i Afrika...?). 
  • Åttionian

    Är människor i behov av att fly så är de. Lägger ingen vidare värdering i det.

  • FloraFrihet
    Anonym (Hmmmm) skrev 2015-11-30 07:54:16 följande:
    Det är redan nu så att kvinnor i så kallade utanförskapsområden hunsas, bevakas och förföljs av männen i områdena. Detta kommer att bli värre. En massa testosteronstinna, ensamma män som lever i hopplöshet och maktlöshet. Vad gör de? Jo det tar ut det på kvinnorna. Så har det varit i alla tider. Män trycker ner kvinnorna för att få en känsla av makt, en känsla av att de kan styra något i alla fall.

    Dessutom finns stor risk för radikalisering i dessa områden. Det har kommit så enormt många. Handläggningstiderna är väl uppe i två år nu. Två år av ovisshet för en massa unga män. Chanserna till jobb är små för de som väl får uppehållstillstånd dessutom - eftersom denna befolkningsökning kommer så plötsligt.

    Män i grupp är farliga. Unga män i grupp är ännu farligare - mer testosteron och mindre konsekvenstänk.
    Håller med dig, jag vill tro att vi kan ordna upp det här. Men det återstår att se vad som händer framöver.. Regeringen har dragit med full kraft i handbromsen nu. Men man kan tycka att de borde ha haft framförhållning och insett att även Sverige har en gräns. Vårt samhälle och välfärdssystemen är inte dimensionerade för så många människor.

    Det krävs struktur i invandringspolitiken. Det måste faktiskt sättas en siffra på hur många Sverige klarar av att ta emot. Trots att politikerna vägrar göra just detta.
  • FloraFrihet
    Anonym (1 tomat, 2 påsar tuggummi, lök, köttfärs, mjölk, frimärke!) skrev 2015-11-30 09:55:37 följande:
    Din insändare/ts var lite för rörig och osammanhängande för att den ska kunna publiceras i de tidningar du nämner.

    Ett tips är att korta ner och försöka hitta en tydligare struktur. (Jag läste inte hela i detalj, faktiskt bara fram till och med andra stycket, men redan där heter det väl miljard - inte biljon? Och dessutom är det svårt att se kopplingen mellan Afrika och tre länder i mellanöstern som du nämner, intrycket är nästan att du menar att de tre länderna ligger i Afrika...?). 
    Det svar tidningarna gav var att de inte vill publicera om jag vill vara anonym. Det sker tydligen endast anonym publicering i ytterst ovanliga fall. Som t.ex. om artikelskrivaren är ett våldtäktsoffer eller liknande.

    En miljard och en biljon är helt skilda tal. En biljon = Tusen miljarder. I artikeln står det helt korrekt en biljon då det verkligen är en biljon människor som lever i Afrika.

    Det som artikeln handlar om är just om invandring. Där återfinns också kopplingen mellan mellanöstern och Afrika. Mellanöstern är inte helt skilt från Afrika, många gånger benämns en del av Mellanöstern ( Maghreb) som en del av Nordafrika.  Men för att vara extra tydlig så skrev jag Mellanöstern och andra delar av Afrika för att skilja dem åt.
    De flesta invandrarna till Sverige kommer från Mellanöstern. Det jag synliggör i artikeln är att i andra länder mer söderut i Afrika, finns det människor som lider än värre. T.ex. i Mozambique, Kongo och Somalien. Men i de här länderna är de alldeles för fattiga, obildade och utsatta för att ens kunna ta sig till Sverige. 

    Är det rättvist tycker du?

    Jag tycker att vi behöver ett bättre system för att ta itu med flyktinginvandringen.

    Tack för kritiken. :)
  • FloraFrihet
    Åttionian skrev 2015-12-01 05:27:47 följande:

    Är människor i behov av att fly så är de. Lägger ingen vidare värdering i det.


    Men du kanske borde reflektera över orsakerna till att dem flyr.

    Tänk om vi kunde åtgärda det som är fel i deras länder och dessutom ha ett bättre invandringssystem här i Sverige. Det är väl det som skulle vara optimalt.

    Problemet är att en invandring på säg t.ex. 1 miljon är enormt mycket för Sverige att hantera som är uppbyggt på en väldigt liten befolkning ( 9.000.000) sett till världen.
    Det skulle riskera en total samhällskollaps här, medan det i sett till världens fattiga och behövande skulle vara en nål i en höstack. 

    Enligt världsbanken finns det 3 biljoner människor som tvingas lev på under 2 dollar per dag, idag motsvarande 16,90SEK per dag. Dessutom är det endast dem som har råd att ta sig till Sverige som faktiskt kommer hit. Som jag skrivit i artikeln i Mozambique, Kongo och Somalien har människor mycket sämre levnadsvillkor med högre dödlighet, lägre löner, fler dödliga sjukdomar som härjar osv. Men de här människorna kan inte ens ta sig till Sverige. Är det rättvist tycker du?
    Gemensam population för dessa tre länder är 112 miljoner. Kan vi ta emot så många i Sverige tror du?

    Gemensam population för de länder från vilka flest asylsökande till Sverige kommer ifrån ( Afghanistan. Syrien och Irak) är 96 miljoner. Kan vi ta emot deras befolkning?

    Är det inte orättvist att endast de som har råd och möjlighet kan ta sig till Sverige som flyktingar? De som behöver det som mest får lida i tysthet.
  • Anonym (Så fel kan det bli)
    FloraFrihet skrev 2015-12-26 11:37:54 följande:
    Det svar tidningarna gav var att de inte vill publicera om jag vill vara anonym. Det sker tydligen endast anonym publicering i ytterst ovanliga fall. Som t.ex. om artikelskrivaren är ett våldtäktsoffer eller liknande.

    En miljard och en biljon är helt skilda tal. En biljon = Tusen miljarder. I artikeln står det helt korrekt en biljon då det verkligen är en biljon människor som lever i Afrika.

    Det som artikeln handlar om är just om invandring. Där återfinns också kopplingen mellan mellanöstern och Afrika. Mellanöstern är inte helt skilt från Afrika, många gånger benämns en del av Mellanöstern ( Maghreb) som en del av Nordafrika.  Men för att vara extra tydlig så skrev jag Mellanöstern och andra delar av Afrika för att skilja dem åt.
    De flesta invandrarna till Sverige kommer från Mellanöstern. Det jag synliggör i artikeln är att i andra länder mer söderut i Afrika, finns det människor som lider än värre. T.ex. i Mozambique, Kongo och Somalien. Men i de här länderna är de alldeles för fattiga, obildade och utsatta för att ens kunna ta sig till Sverige. 

    Är det rättvist tycker du?

    Jag tycker att vi behöver ett bättre system för att ta itu med flyktinginvandringen.

    Tack för kritiken. :)
    Det lever nästan 7,4 miljarder människor på hela planeten jorden år 2015. Så det är helt omöjligt att det lever 1000 miljarder (1 biljon) människor i afrika.
    Min teori är att du misstar engelska 1 billion att betyda biljon. 1 billion är dock = 1 miljard på svenska.

    www.worldometers.info/world-population/

    sv.bab.la/lexikon/svensk-engelsk/miljard

    Så var glad att ingen har velat publicera din artikel för du hade blivit utskrattad och hånad för det påståendet.
  • grind
    FloraFrihet skrev 2015-12-26 11:19:19 följande:

    Håller med dig, jag vill tro att vi kan ordna upp det här. Men det återstår att se vad som händer framöver.. Regeringen har dragit med full kraft i handbromsen nu. Men man kan tycka att de borde ha haft framförhållning och insett att även Sverige har en gräns. Vårt samhälle och välfärdssystemen är inte dimensionerade för så många människor.

    Det krävs struktur i invandringspolitiken. Det måste faktiskt sättas en siffra på hur många Sverige klarar av att ta emot. Trots att politikerna vägrar göra just detta.


    Det finns ingen gräns för hur många flyktingar vi kan ta emot. Regeringen har medvetet skapat en kollaps i systemet men om vi hade velat hade vi kunnat ta emot alla.

    Jag är själv emot flyktinginvandring men jag tycker det är patetiskt att se alla påstådda hjälpsamma människor som nu svängt i frågan. Det passar tydligen bara när det drabbar andra svenskar men när det hotar en själv då svängs det. Fegt och fult!

    Jag har fortsatt respekt för de som vill ha totalt öppna gränser. Samt de som velat stänga dem sedan länge. De andra är vindflöjlar.
  • FloraFrihet
    Anonym (Så fel kan det bli) skrev 2015-12-29 14:32:15 följande:
    Det lever nästan 7,4 miljarder människor på hela planeten jorden år 2015. Så det är helt omöjligt att det lever 1000 miljarder (1 biljon) människor i afrika.
    Min teori är att du misstar engelska 1 billion att betyda biljon. 1 billion är dock = 1 miljard på svenska.

    www.worldometers.info/world-population/

    sv.bab.la/lexikon/svensk-engelsk/miljard

    Så var glad att ingen har velat publicera din artikel för du hade blivit utskrattad och hånad för det påståendet.
    Det är sant. Pinsamt gjort av mig.
    Jag borde ha kollat upp det. Jag vet inte riktigt vad jag tänkte på när jag svarade. Väldigt trött tror jag att jag var.

    Jag har bott utomlands ett bra tag och det blev väldigt fel. Såklart ska det vara miljard och inte biljon.

    Tack för att du påpekade det. Det ska genast rättas till.

    Hur som helst ligger poängen i att det är en otroligt stor population där många lever i svåra förhållanden. Men det skulle inte hjälpa genom att alla dem kom till Sverige.
  • FloraFrihet
    grind skrev 2015-12-30 01:42:52 följande:
    Det finns ingen gräns för hur många flyktingar vi kan ta emot. Regeringen har medvetet skapat en kollaps i systemet men om vi hade velat hade vi kunnat ta emot alla.

    Jag är själv emot flyktinginvandring men jag tycker det är patetiskt att se alla påstådda hjälpsamma människor som nu svängt i frågan. Det passar tydligen bara när det drabbar andra svenskar men när det hotar en själv då svängs det. Fegt och fult!

    Jag har fortsatt respekt för de som vill ha totalt öppna gränser. Samt de som velat stänga dem sedan länge. De andra är vindflöjlar.
    Jag personligen tror att vi skulle kunna ta emot en del flyktingar varje år. Men jag skulle vilja se dem ansöka via ett bättre ordnat och organiserat system än det vi har idag. Gärna via ett system inspirerat av Nya Zeeland, Australien eller Kanada. Ett slags poängsystem där man kan få högre poäng om man kommer från ett krigsdrabbat land. Men jag vill gärna se att människor ansöker till arbete redan innan de kommer hit också, precis som de gör i de länderna.
    Jag tror definitivt att Sverige har en gräns på hur många som kan komma in i landet innan det blir akut brist på sjukhusplatser, lärare, bostäder osv och samhället inte fungerar lika effektivt längre.

    Jag kvalar nog in i din beskrivning av någon som vänt sig i frågan. Men jag vände mig redan i slutet av tonåren efter att ha rest runt i världen och bott utomlands ett tag. Det fick mig att inse vilka invandringssystem som fungerar och vilka som inte gör det. Samt hur segregerat Europa verkligen är på många platser.

    Jag ser inget negativt i att kunna byta åsikt. Ibland så har man som i mitt fall en ideologi om en värld där alla kan leva tillsammans, en värld utan gränser. Men sedan växte jag upp och insåg att världen är inte redo för det ännu. Jag önskar bara att fler kan inse det.
    Jag tror att de flesta i min åldersgrupp (20års åldern) växte upp i en skola och miljö som idealiserade världen utan gränser. Det är väl det som är en del av problemet tror jag.
Svar på tråden Är du för eller emot den enorma flyktinginvandringen?