• theresecornelia

    Äntligen är jag gravid, men behöver råd ang. ekonomi

    Jag och min sambo har försökt få barn i lite mer än 7 månader tills jag nu blev det. Vi har ny bil, hyresradhus på 110, Båda har fast jobb, han 100% och jag har 50% (men jobbar ungefär 65%) och studerar utan CSN 75% 
    Han tjänar ungefär 35 000 i månaden ibland lite mer beroende på om han jobbar någon natt.
    Jag tjänar ungefär 12 500 i månaden och sedan får jag utöver det de jag jobbat mer.

    Vi båda vill jättegärna ha barn och min sambo är jättelycklig, men jag undrar hur ekonomin kommer gå ihop? 
    Jag har sedan tidigare ett barn som är 7 år. 

    Snälla kom med tips/råd!!! 

  • Svar på tråden Äntligen är jag gravid, men behöver råd ang. ekonomi
  • theresecornelia

    Finns det någon här som kan ge mig råd?

  • Fjäril kär

    hur ni klarar er beror ju på hur ni väljer att ta ut föräldrapenninngen och vilka utgifter ni faktiskt har. 

    Sätt er ner och gör en budget och ta reda på vad ert liv faktiskt kostar och vad ni kan tänkas ha för pengar att röra er med nänr du är föräldraledig. 

    passa på att köpa saker till bebis nu medan ni fortfarande båda två har inkomster och mer pengar att röra er med så slipper ni fundera över det när ni väl har fått ert barn. 

Svar på tråden Äntligen är jag gravid, men behöver råd ang. ekonomi