• EllisO

    Hon har så ont

    Min dotter är strax över 2år och började på dagis i augusti. Vi märkte tidig att hon vart röd i rumpan när vi kom hem och bytte på henne och fick reda på att de torkar barnen med grova servetter med sandpapperskänsla eller vad man ska kalla det. Vi skickade istället ned kräm och egna våtservetter till henne. Med tiden märkte vi att det var speciellt en pedagog som vi trodde var tjuven i dramat. Hon var opedagogisk och berättade alltid hur trött HON var o pustade o frustade jämt när barnen inte lydde och vår dotter visade rädsla för henne. Istället bad vi att en annan alltid skulle byta på dottern. Nu tycker vi dock att det blivit värre. Vi försöker introducera pottan lite lätt men sedan november gömmer hon sig när det är dags att bajsa o blir stel som en pinne. Hon blir livrädd när vi lägger henne ner och ska byta o låser hela kroppen som en pinne. Hon gråter hysteriskt när vi ska torka och ofta har det bara kommit lite som stannat utanför skinkorna istället för i blöjan. Hon kan bajsa med en kvarts mellanrum o första gången kan det vara normal konsistens och nästa lite mer rinnande. Hon är inte förstoppad utan det kommer något nästan varje dag. Sedan januari får hon Movicol varje morgon men jag tycker inte det gjort någon skillnad. Dagispersonalen påpekar nästan varje dag hur ledsen hon blir när de ska torka o jag vet inte längre vad jag ska svara.. Doktorn tror inte på laktosallergi eller liknande utan att tarmen inte är färdigutvecklad, men allt startade efter att hon börjat dagis. Jag börjar tro atthon håller sig längre på dagis och kanske fått hemorojder eller nåt? Allt ser normalt ut på rumpan när hon inte är röd och vi kommer åt att titta. Någon som vart med om något liknande?? Detta tär på hela familjen, v vill inte att hon ska ha ont mer.

  • Svar på tråden Hon har så ont
  • konichiwa

    Mina barn blir röda av våtservetter. Våtservetter är inte alls bra för huden. Däremot har jag ett paket i städskåpet då man kan få bort nästan alla fläckar med dem (vilket gör att jag absolut inte vill ha våtservetterna i närheten av barnens hud).

    Testa att sluta med våtservetter och öka dosen movicol lite? Det låter ju som att hon inte bajsar ordentligt.

  • Anonym (Förskollärare)

    Blir hon bytt direkt efter hon bajsat? Ju längre bajset är i blöjan desto mer irriterad blir huden på rumpan. Och då gör det ont att ta bort bajset.

    Om bajset är löst är det ännu värre.

    Jobbar som förskollärare och jag tar bort bajset direkt då det kan skapa väldigt stark irritation i huden.

    Vet inte om tvättservetterna på förskolan är boven. Vi använder torra våtservetter som vi blöter ner med. Men om barnet är irriterad och röd i rumpan så smörjer vi rumpan med en rekommenderad salva efter varje byte och håller extra koll att nästa bajsblöja byts omgående.

    Hon har fått en negativ upplevelse av att bli bytt. Ni måste ta upp detta med personalen. Ifrågasätt blöjrutinerna och hur ofta och när hon bajsar på dagarna. De kanske är ute och hon kanske bajsar då och inte blir bytt direkt.

    Kan hon vara allergisk mot blöjsorten? Är hon även röd fast hon inte bajsat?

  • Anonym (Förskollärare)

    Är hon röd även hemma dvs under helgen så huden hinner läka?

    Luftar ni mycket?

Svar på tråden Hon har så ont