• kesapesa

    Fartkameror på 2+1 vägar??

    En sak jag har funderat på när jag varit ute på långvift, det finns fartkameror i massor på många landsvägar, men på 2+1 vägar med typ 100 eller motorvägar, där finns det inga fartkameror. Nu är ju trafikrytmen en sådan att folk inte alltid håller hastigheten på motorvägar framförallt, åtminstone vad jag sett, och jag har aldrig sett någon bli stopppad för fortkörning (än) men kan tycka att det är lite hetsigt ibland.

    Har det med praktiska skäl (borde väl gå att ha kameror i vardera körfält) att göra eller är det de höga hastigheterna (och rytmen) som gör att man inte satt upp kameror där?

    Bara en tänkare mitt i natten...

  • Svar på tråden Fartkameror på 2+1 vägar??
  • Anonym (Mimmi)

    Har ingen aning om kamerorna, men de har ofta hastighetskontroller på E4 i alla fall. Har själv åkt dit tre gånger. Framför allt polisen runt Nyköping, Norrköping och Linköping är kända för att ha vara ute på E4 och sätta dit folk. På E4/E20 in mot Stockholm ser man nästan dagligen civilpolisbilar som plockat hastighetsförbrytare.

    Själv kan jag tycka de borde fokusera mer på trafikfarliga beteenden och mindre på hastighet, i alla fall när det gäller stora vägar med mitträcken och ordentlig väggren. T.ex. omkörning på fel sida, för kort avstånd, mittfältskörning, zickzackkörning och idioterna som kör upp i rumpan på en och blinkar med helljuset. Då behövs civilpolisbilar och inte kameror.

    Numera finns det ju dessutom verktyg i GPS och appar för att hålla koll på exakt var kamerorna är och få varningar i god tid. De borde ha spelat ut sin roll.

Svar på tråden Fartkameror på 2+1 vägar??