• bohan85

    Räcker Viking Extreme som vintersko?

    Hej!
    Bor i mellansverige och har en son som ska börja förskola nu. Har införskaffat ett par Viking Extreme Allväderstövel som ska hålla värmen ner mot -20 grader. Kan denna fungera som vintersko hela vintern eller är det nödvändigt med även ett par kängor?
    Han har fått ett par höstskor, ej fodrade, som är vattentäta (viking cascade tror jag de hette). Han är varm om fötterna och vi har köpt ullstrumpor att komplettera med. Behöver man en fodrad höstkänga ändå? Eller gå direkt på allväderstöveln när det börjar bli kallare eller då ev vinterkängor?

    Tacksam för råd då jag känner mig vilsen!

  • Svar på tråden Räcker Viking Extreme som vintersko?
  • MeEmmA

    Jag har haft stöveln till barnen på vintern, kan säga att den har hållit deras fötter både torrast och varmast av alla vinterskor vi har testat! Nackdelen är att de är både fula och lite klumpiga, men duger perfekt till lek :)

Svar på tråden Räcker Viking Extreme som vintersko?