Galonbyxor över eller under jackan???
Hej vår son är 11 år och går i femman och han har vanliga "klassiska" galonisar. Går det att ha dem utanpå jacka/galonjacka?? Vad tycker ni?
Hej vår son är 11 år och går i femman och han har vanliga "klassiska" galonisar. Går det att ha dem utanpå jacka/galonjacka?? Vad tycker ni?
Aldrig i livet byxorna utanpå jackan i den åldern.
Och aldrig i livet galonbyxor i den åldern. Möjligtvis hemma på gården där ingen ser, som slit
Min dotter är 11 och har tunnare regnbyxor med resår i midjan. Min son på 7 likaså. Tycker personligen att galonisar, iaf med hängslen tillhör dagisåldern likaså overall.
Beror väl på vad man gör, regnar det så innanför jackan. Har man byxorna exempelvis i skogen bara för att skydda kläderna kan man väl ha dem över.
Än normalt funtad människa är ärlig och säger vad man tycker..
Jo, åtminstone undrar vi precis så.
Jackan över byxorna. Trivs din son i galonbyxor så är det ju ok. Annars så ser jag att de flesta i den åldern föredrar regnställ från tex Stadium. Byxa med jacka,typ överdrags kläder.
Galon andas ju så dåligt, särskilt illa för barn i den åldern som är aktiva och rör sig mycket. Så jag förstår inte riktigt varför.
Men självklart skulle jag välja galonbyxan innanför jackan, men det måste väl vara 11 åringen själv som väljer. I den åldern kan ju barn faktiskt välja själva de flesta av sina kläder. Visst får man kanske påminna och göra framstötar om kläder efter väder, men låt barnet bestämma själv!
Ska jag vara ärlig så var inte min första tanke att barnet var efterblivet, men att föräldrarna var grymma.
Självklart är det inte det värsta man kan göra mot sina barn, det vore ju befängt. Men jag vet av erfarenhet att det är jobbigt som barn att tvingas vara annorlunda än kompisarna på grund av att föräldrarna tvingar en till det. Till exempel att vara den som får ta fram sin cykel sist av alla på våren. Att vara den som måste komma hem klockan 19 när alla andra får vara ute till 20-21. Att vara den som inte får gå på skoldiscot. Att vara den enda som måste ha gummistövlar när alla andra får ha vanliga gympadojjor.
Så att komma på tanken att tvinga ett mellanstadiebarn att ha galonbyxor med hängslen - något de flesta lämnar bakom sig på förskolan - tycker jag är dåligt föräldraskap, om det inte råkar vara så att man bor på en ort där alla mellanstadiebarn fortfarande använder galonisar, men det finner jag högst osannolikt. Som förälder bör man ha lite fingertoppskänsla för vad som är rimligt att ha på sig för barnet i olika situationer. Det är tillräckligt svårt att vara barn/ungdom ändå, utan att föräldrarna tvingar barnen att bli avvikande.
Här är det absolut inget konstigt med galonbyxor och även en hel del på mellanstadiet har det, så att det skulle vara en förskolesak förstår inte jag.
Galonbyxorna över, om barnet har vanlig jacka på sig.
Har barnet regn/galon jacka så ska byxorna vara under.