• Mimso

    Hur går en sån till?

    Hej!

    Vi har bokat utredning 17/3 och jag vill jättegärna höra er som gått igenom en sådan hur det går till? Gärna också hur man ska snabba på grejer... Dyrt och man vill ju inte vänta... Min BIM är förövrigt samma datum. Knasigt att de inte frågade det? Känns blä att betala 700:- för konsultation?!

    Första barnet försök 10 nu. 

  • Svar på tråden Hur går en sån till?
  • Anonym (X)

    Klart att de inte frågade om BIM, de utgår ju från att ni inte kan få barn på naturlig väg eftersom ni sökt er dit. Har ni bara försökt 10 månader kanske ni ska vänta ett tag till, eller har ni åldern emot er som gör att ni vill skynda?

    Första besöker brukar vara ett samtal. Ni kommer prata om hur länge ni försökt, tidigare graviditeter/missfall/aborter, om det finns andra fall av barnlöshet i släkten, etc. Eventuelt gör de också gynekologisk undersökning och tar blodprov, men beroende på klinik så kanske det inte är vid första konsultationen utan vid ett andra besök.

Svar på tråden Hur går en sån till?