Anonym (Nedstämd) skrev 2017-03-09 16:51:42 följande:
Måste skriva av mig, kanske finns det någon som är i samma situation som mig?
Min partner var otrogen i flera år mot mig.
Han pratade med flertal kvinnor på sociala medier, träffade även någon som han tagit bilder med o sen skickat till till sin kompis (normala bilder när dom sitter bredvid varandra) typ som att skryta eller varför han nu gjorde det.
Jag kom på honom i februari förra året, jag tyckte mig komma över det då jag i samma veva fick reda på att jag var gravid. Han lovade att inte göra om det.
Nyligen fick jag reda på att han dansat med en tjej väldigt intimt, då detta också fanns på video som samma kompis filmat..då också flera andra vänner var med som vet att han har mig och att jag väntade barn. Snacka om respektlöst. Ingen har nån respekt för mig.
Och nej vi är inte ungdomar!
Jag känner mig så jävla smutsig..ful..äcklig.. när jag kollar mig i spegeln börjar jag gråta och jag känner i princip att jag skulle kunna ta livet av mig.
Han vet allt att jag gått igenom.. men ändå så gör han så här mot mig.
Jag älskar honom så djup.. och har försökt att lämna honom.. jag vet det är min egen jävla dumhet.
Det är lättare sagt än gjort att lämna någon man älskar.
Hur får jag tillbaka mitt självförtroende och .in självkänsla? HJÄLP!
Åh jag känner igen mi så väl i det du skriver... :( Jag och min sambo hade en väldigt dålig period i somras. Jag hade problem med preventivmedel bland annat, fick raseriutbrott och var arg mest hela tiden pga hormonrubbningen. Jag jobbade natt på mitt förra jobb och han var ut med några gemensamma vänner, varpå han börjar kyssa en utav tjejerna på dansgolvet först (som mycket väl visste att vi två var ett par), detta skedde flera gånger under samma kväll och de höll på öppet inför våra andra vänner. De försvarade ju mig som tur var, sa att de skulle sluta och tvingade honom berätta. (Vilket han mest troligt hade gjort iallafall för han får lätt dåligt samvete). Iallafall... när han berättar det här morgonen därpå när jag kommit hem, med lite skämtsam jargong...?! Så skojar jag också bort det först, säger "jaha oj ja men det är väl kanske lätt hänt sådär på fyllan osv" sen slog det mig vad han precis sagt och jag blev as förbannad kan jag lova! Han har fått massa skit efter det här, jag skämde ut honom inför hans mamma, hade inget som helst överseende. Sen mådde jag också jätte dåligt såklart, fick sämsta självkänslan och självförtroendet.... jag är hans första och enda flickvän. Vill jag tro att det kommer hända igen? Nej! Är jag rädd för att det kommer hända igen? Ja.
Sakta men säkert har min tillit kommit tillbaka men den är inte detsamma som innan, vet inte om det kommer hända heller... men vi har nyligen köpt hus mu och väntar vårt första gemensamma barn. Det känns bra även om händelsen gör sig påmind ibland.. :(
Hon tjejen fick JAG höra av mig till,m och det sjuka är stt hon lovade då stt låta honom vara, men sen smsade hon honom helgen därpå och skrev att hon ville ses. Hon var en gemensam bekant till oss och jag fimpade henne direkt efter det! Hon pissade på mig medvetet, struntade fullständigt i mig även fast vi hade pratat ut om saken... Man tror sig känna folk, fast det gör man inte alltid.
Jag hoppas du orkar stå på dig, var inte rädd för att bli arg och sätta ultimatum, du har all rätt till det! Jag tvingade min pojkvän tex att skriva en lapp med 10 anledningar till varför jag skulle stanna, varpå han gjorde det efter ett tag. Det kommer bli bättre, även om det känns tufft! Jag blev nog mera självständig efter den händelsen i somras också, började umgås med fler i motsatt kön bara för att testa honom lite (kanske omoget... men kändes väldigt bra och det var helt oskyldigt). Jag berättade aldrig ingående vad vi gjorde utan sa bara att vi gick ut och tog en öl ihop, hängde och hade jätte trevligt. Låt honom inte trampa på dig igen, visa dig inte sårbar - sök dig istället till andra då, vänner som får dig att må bra. Om han ifrågasätter så säg bara "jag gör vad jag vill, jag kommer inte vara otrogen iallafall" visa att du "skiter i honom", du har ditt egna. Det kan vara ett bra sätt såhär till en början att bygga upp din egna självbild. Lycka till <3