Är det inte dags att Sverige får sin första kvinnliga statsminister? Tycker ni att kvinnor är sämre politiker än män?
Det finns många olika grupper i det svenska samhället som diskrimineras men många påstår att Sverige skulle vara jämställt mellan könen när det är långt ifrån det. Sverige är mycket bättre än de flesta andra länder men det är långt ifrån att Sverige skulle vara helt jämställt.
Exempelvis är det betydligt fler män i de flesta företagens styrelser, män tjänar genrelltsätt mer än kvinnor och exempelvis har Sverige aldrigt haft en kvinnlig statsminister.
Det kan inte vara slumpmässigt att Sverige inte haft en kvinnlig statsminsiter någon gång än, kvinnliga politiker har det svårare och sorters bort innan de når några toppositioner i de olika partierna oftast.
Man ska inte rösta på något parti bara för det är en kvinna eller man men det skulle vara väldigt symboliskt om Sverige fick sin första kvinnliga statsminister.
Då skulle det vara ett bevis på att det gär att lyckas som kvinna om man är politiker.
Alla andra nordiska länder och väldigt många andra västländer har redan haft en kvinna som statsminister/premiärminister så det handlar inte om att Sverige skulle vara bättre än andra länder i det här fallet utan istället väldigt dåliga.
Inte för att jag stödjer Moderaterna men det är just nu enda chansen att det blir en svensk statsminister närmaste åren är om Alliansen vinner valet 2018 och det största partiet i blocket vilket troligen blir Moderaterna och därmed deras partiledare Anna Kindberg Batra.
Själv tycker jag de rödgröna partierna är bättre på jämställdshetsfrågor än Alliansen men det finns ändå fördelar om Alliansen vinner valet 2018 för då får troligen Sverige sin första kvinnliga statsminister,
Tycker ni att män eller kvinnor är bättre som politiker?
Påverkas ni av vilket kön partiledaren har när ni röstar i riksdagsvalet eller gjorde det förut?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2017-04-12 21:59
Skrev fel och det går inte redigera texten i efterhand, Menade att enda chansen det kan bli en kvinnlig statsminster i Sverige närmaste tiden är om Alliansen vinner valet 2018