Är jag hans rebound, hur snabbt kan man gå vidare?
Jag har börjat träffat en man som blivit lämnad av sin fru efter 20 års relation och de har även 3 barn tillsammans. Han ville inte skiljas utan helt hennes inititativ och skiljmässan kom som en blixt från klar himmel för honom. Han tyckte de var lyckliga och han ville fortsätta vara gift. Skilsmässan har ändå gått smärtfritt, jag skulle tro det är pga tror de båda är lugna typer som "inte skriker och bråkar". Han har helt enkelt gjort som hon har sagt. De bor nära varandra nu och barnen verkar ta det bra enligt vad han berättar (de kör varannan vecka). Han har vänner att prata med och går även i terapi för att prata om det som hänt.
När jag frågar varför han tror hon lämnade honom så vet han inte. Det är ett mysterium för honom och han menar på att det nog handlar mer om henne än om honom. Om hans fru skulle vilja ha honom tillbaka så skulle han nog ta henne tillbaka och jag skulle även tycka det vore rätt sak att göra pga barnen.
Och nu så har han förälskat sig i mig. Och hade jag vetat om hans bakgrund hade jag nog inte gett mig in i det här. För visst är jag rebound-tjejen som kommer lämnas med krossat hjärta när han kommer vidare i sin process?
Någon som har en liknande erfarenhet av att träffa en nyseparerad man? Hur gick det för er?