• Persson92

    ultraljud v7

    Jag plussade igår, och enligt mina uträkningar är jag i V5+5, fått tid för att göra tidigt ultraljud v.7.
    Undrar om det är någon som gjort det och hur mycket man ser redan i v7.
    Går under spec mvc.

  • Svar på tråden ultraljud v7
  • Crazzy

    Jag gjorde i v7, såg ett hjärta som slog (det gör man inte alltid så tidigt) i en liten blobb i princip! Man ser gulesäcken också, men "bebisen" är bara en liten hög i princip :). Lär dock vara den vackraste högen du har sett!

  • Stuppis1

    Jag gjorde VUL i v7 (6+2) och läkaren sa att det var 50/50 chans att se ett hjärta eftersom fostret fortfarande är så litet. Jag hade tur och såg ett tickande hjärta.

    Just där i början, runt v.7-9 händer ju jättemycket så ett par dagar mer eller mindre gör stor skillnad. Till mig sa läkaren att det är först i v.8, dvs efter 7+0 som man kan vara "säker" på att få se hjärtat. Allt beror ju på hur tidigt embryot fäst, hur bra apparat de har och hur van läkaren är att utföra ultraljud.

    Lycka till!

  • Persson92

    Okej ja längtar så mycket , ska bli spännande! ???? hoppas på att få se hjärtat slå ..

Svar på tråden ultraljud v7