Moderno skrev 2017-07-25 07:55:18 följande:
Det verkar ännu vara lite ont om svar i den här tråden som kanske inte kommer mynna ut i något, men som jag ändå tycker verkar vällovlig. Två saker dock:
1. Det är viktigt att eventuella svar innehåller noggranna källhänvisningar, så att den vars fråga besvaras lätt kan kontrollera svarets giltighet. Ett välmotiverat svar har ju samma värde oavsett vem det lämnas av (en titel är ingen garanti för någonting). En anmärkning är att studenten emellertid saknar den praktiska kunskap om "systemet" som endast förvärvas genom praktisk verksamhet (ett exempel på detta kan t.ex. vara att det måhända är viktigare för den enskilde att veta hur tingsrätten kan komma att bedöma en fråga, än hur högsta domstolen har bedömt frågan, om det krävs prövningstillstånd för att målet ska tas upp av högre instans). Det bör man nog vara medveten om när svaret tolkas.
2. Kanske borde det övervägas om inte "dubbel anonymitet" bör tillåtas. Det kan ju finnas den som vill ställa frågor (särskilt inom familjerätten) som vederbörande inte vill förknippa med sitt nick (om det exempelvis är känt vem som står bakom nicket i verkligheten, om dennes partner känner till detta, osv).
Hej,
Tack för bra synpunkter!
Vi lämnar alla våra svar via ett privat meddelande, detta för att som första inlägget anger, undvika diskussioner som går off-topic. Vi mottar ca 1-2 frågor dagligen bara på
Familjeliv.se så det uppskattas supermycket av oss att vi kan stå till tjänst och besvara funderingar och kluringar, det tycker vi är superroligt!
Vi punktar upp våra svar så fint i den ordning som du ställde dem.
1. Vi på Fråge en Jure försöker i första hand vara anpassade mottagaren/frågeställaren så denne på bästa vis kan ta till sig informationen. Vi försöker i våra formuleringar undvika juridiska termer som inte används i det alldagliga språket så långt det är möjligt. Källhänvisningar har vi av samma anledning valt att utelämna i första skedet för att undvika tolkningsproblematik. Vi är väl medvetna om att juridisk text sällan förefaller lättläst för den som inte läser det dagligen, eller för den som inte har doktrin och expertutlåtanden tillgängliga. Vi vill vara tydliga i det vi skriver och försöker förenkla våra svar i största mån för att möta läsaren på bästa vis.
Möjligheten till förtydligande och motfrågor möjliggörs i meddelandefunktionen där vi avlämnar våra svar. Att få källhänvisningar till lagrum, praxis och doktrin är självklart, och fås på förfrågan om någonting tycks vara oklart, eller om ett förtydligande efterfrågas.
2. Dubbel anonymitet vore ju toppen. Vi har tittat på möjligheten att skapa någon typ av hemsida vartefter där man kan fylla i fråga och nick. Men det lär inte bli av inom jättesnar framtid.
Om man inte vill synas och vill ställa sin fråga utan att andra ser, helt anonymt, så går det superbra att ställa frågan via ett privat meddelande här på forumet till oss, eller genom att skicka sin fråga till oss på vår mailadress
fragaenjure@gmail.com.
Tack för bra synpunkter och feedback!
Våga fråga!
Mvh, Juressons!