• jossan1809

    Vad gör ni när ni blir oroliga för att ert barn är sjukt?

    Vad gör ni om ni är oroliga för att något är fel på ert barn? Om det verkar må dåligt, har något utslag eller liknande? Googlar ni, ringer eller åker till doktorn, skriver till familjeliv eller vad brukar ni göra för att få svar? 

  • Svar på tråden Vad gör ni när ni blir oroliga för att ert barn är sjukt?
  • Caitlin Deschanel

    Till att börja med googlar jag men det skall man ju helst inte göra.. Man blir bara uppskrämd!
    Har inte haft något tillfälle då jag ringt vård eftersom inga större grejer dykt upp. Har varit några utslag, feber, inte bajsat på länge och den där rödprickigheten över hela kroppen som kan komma efter 3-dagarsfebern..

  • Fjäril kär

    Vid de få tillfällen jag behövt fundera över något mer allvarligt så har jag 1: Ringt 1177 2: Följt deras råd och anvisningar

    Eftersom jag själv var allergibarn som liten och fick alla barnsjukdomar så kan jag rådgöra med min mamma om det inte är något som kräver akuta åtgärder. Jag ringer inte rådgivning om det bara rör sig om typ en kliande prick eller en blessyr.

  • mammalovis

    Vid utslag har vi pratat med bvc oftast. Sedan beror det väl på vad om vi ringt vc direkt eller kollat med 1177. Vid stora magproblem har vi kontaktat mottagningen där hennes läkare finns som skriver ut medicin, eftersom dosen kan behöva ändras.

  • Anonym (Fia)

    Allt ifrån att vänta och se om det går över till att ringa 112, beroende på vilka symptom de haft.

  • Anonym (en gång familjeliv)

    Är jag orolig så ringer jag 1177 och blir då alltid hänvisad till någon form av vård. Är det inte akut, så googlar jag, läser på och pratar med vänner och bekanta.

    En gång har jag vänt mig till familjeliv och det var när jag efter två besök hos läkaren fått bekräftat eventuell astma, men sedan ingen åtgärd gjorts eftersom barnet var "för litet" för astmamedicin, vilket jag ställde mig frågande till, och heller inte kunde hitta något på nätet om. Efter första svaret att ett barn inte kunde vara för litet för astmamedicin, så fortsatte jag att bråka med primärvården i 8 timmar till, tills vi körde till akuten, där läkaren dumförklarade primärvården och vårt barn blev inlagt i två dygn pga syrebrist. Till akuten hade jag förvisso åkt i alla fall, utan familjeliv, eftersom barnets andning blev värre, men jag kunde bara inte förstå hur ett barn kunde vara för litet för astmamedicin och skrev därför och frågade eftersom jag inte riktigt visste vad jag skulle trycka mer på när samma läkare vid två besök svarade att det inte fanns medicin för så små barn.

  • Freijah

    Vi har en toppenbra barnläkare så om det är något så kan vi smsa henne dygnet runt. Inte behövt väcka genne mitt i natten än :p

  • fluu

    Kollar 1177, rådfrågar mina eller makens päron och i "värsta" fall ringer jag 1177 och handlar sedan efter det.  Om det inte verkar vara någon liten skitsak förstås, då avvaktar vi hellre.


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • Fläckvis
    Fläckvis skrev 2017-08-30 17:21:37 följande:

    1. Googlat.

    2. Ringt 1177.

    Oftast båda.


    Och i googlingen inräknad att läsa på 1177.se, som Fluu skrev om. Himla bra sidor!
  • fluu
    Fläckvis skrev 2017-08-30 17:23:34 följande:
    Och i googlingen inräknad att läsa på 1177.se, som Fluu skrev om. Himla bra sidor!
    Precis, löve 1177, både hemsidan och att ringa till dem. De är alltid så trevliga, bryr sig och tar sig tid. Både när jag ringt för mig själv och för min dotter.
    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • Anonym (s)

    Är med i en supergrupp /årskullen till mina barn på fb. Där kan man fråga och lägga bild till prickarna.
    Men annars är jag nog ganska lugn, så länge prickarna inte gör ont eller påverkar barnet så brukar de vara rätt harmlösa ändå.

  • Anonym (Momma)

    Några gånger ringt 1177 men det har mest varit för att bekräfta det vi redan trott (om till exempel ofarliga utslag).

    Några gånger har vi åkt till vårdcentralen "akut", det vill säga utan tidsbokning. 

    En gång har vi åkt till vanliga akuten, dock väldigt litet problem och ingen sjukdom, men då det inte var någon kö alls så stannade vi. Det hade kanske kunnat vänta till en vardag då vårdcentralen öppnade men vi tog en chansning.

  • Anonym (Ringer inte 1177)

    Aldrig varit akut. Men annar hade vi åkt barnakuten på sjukhuset (är närmare än VC).

    För halsflussprov på helg, hög feber på bebis, ramlat och haltar, sv mig misstänkt allergi mot antibiotika under pågående behandling osv:

    1. Först själv bedömt barnets allmäntillstånd + googlat

    2. Läst på 1177.se

    3. Ringt helgmottagning för att försöka få en tid där om det är befogat enligt 1-2 ovan. Annars väntat till nästa vardag.

    4. Om vi inte fått tid på helgmottagning eller deras telefonkö har tekniskt strul har vi åkt barnakuten på sjukhuset.

    Ringer helst inte 1177 längre, för de på 1177 har vid flera olika tillfällen per telefon gett råd som visat sig vara katastrofalt fel sedan enligt ordinarie läkare när denna ordinarie specialist på VC åter börjat jobba. Tyvärr har det fått mig att kraftigt tvivla på kompetensen ibland hos 1177 på telefon.

  • modsey

    Är själv akut och narkossjukskötetsksa så vanliga åkommor reder vi oftast ut själva. Är det behov av läkarvård kontaktar vi vår vårdcentral alternativt jouren eller akutmottagning.

  • ozzyw

    Om det är några prickar eller utslag eller andra enklare åkommor så brukar jag googla, eller typ kolla 1177.

    Om det däremot är mer av en bedömningsfråga som hög feber, kissar dåligt, sjuk länge, sånt som man känner sig osäker på om man ska söka för, då ringer jag 1177 och kollar.

    Om det är nåt jag är rätt säker på diagnosen men osäker på om det ska behandlas som tex väldigt tydlig öroninflammation eller halsfluss, då söker jag akuttid på vårdcentralen så får en läkare titta och se om behandling ska sättas in.

Svar på tråden Vad gör ni när ni blir oroliga för att ert barn är sjukt?