• tinatim

    Pappig 3 1/2 åring

    Hej! Jag och mitt ex separerade i somras pga att vi under en längre tid haft det dåligt. Vi har en son som är 3 1/2 år tillsammans. nu har han blivit extremt Pappig sedan vi separerade, det enda som duger är pappa typ. Under tiden vi bodde alla tre var han ibland väldigt mammig, pappan gjorde inte särskilt mycket med grabben, det kändes som att det var jag som gjorde mest hela tiden. Nu har pappan helt vänt om och han ska hitta på så mycket saker med honom och han köper grejer mm. Han han nu blivit så Pappig och det gör så ont på sätt och vis att se att han inte bryr sig om mig lika mycket. Någon som varit med om liknande sits?gör ont i hjärtat :(())

  • Svar på tråden Pappig 3 1/2 åring
  • NELJ

    Lämnade pappan över det mesta rörande barnet till dig medan ni fortfarande bodde ihop?

    Det gjorde mina barns pappa och när vi delade på oss började han leka superpappa ett tag. Alla lekland och prylar ihop med att barnen fick en massa tid med sin pappa som de inte fått tidigare gjorde att de blev rätt pappiga ett tag. Och det var lite jobbigt... Men sen har det lugnat ned sig. De saknar den andra föräldern när de inte är med den men det är inget extremt åt nåt håll. Och mitt ex är en jättebra pappa nu. Ha tålamod så lägger sig nog pappigheten.

  • NELJ

    Och en viktig sak! Bara för att han är pappig betyder det inte att han bryr sig om dig mindre! Förmodligen är han bara väldigt trygg med att du alltid kommer att finnas där och älska honom.

Svar på tråden Pappig 3 1/2 åring