Ledig helg. Hur hade du njutit av tiden?
Den här helgen jobbar min sambo och nästa helg är han utomlands. Vi har haft så fullt upp alla helger de senaste månaderna att jag nu, när jag vaknade i morse, kom på mig själv med att fundera på vad jag ska hitta på idag egentligen..
Jag vill så gärna maxa njutningen med lugn och ro. Göra sådant som får det att mysa i själen men känner mig också för tillfället något hämmad fysiskt av en ruskig foglossning som väckt mig titt som tätt halva natten. Vad hade ni hittat på under de förutsättningarna?
Vad gör ni för att varva ner och koppla av? Hur njuter ni av total ensamtid? Vad hade ni gjort en dag/helg som denna?
Min morgon börjar iaf med att jag vaknade strax efter nio men ligger kvar i sängen och lyssnar på brasan som sambon tände innan han åkte till jobbet. Behagligt.