Förlossning hur vet man när det är igång?
Hej
Nu undrar jag lite inför förlossningen är förstföderska så jag förstår inte riktigt allt tänkte ni kunde ge mig tips o råd kanske hur ni själva upplever eller upplevde inför första förlossningen.
Då är det så hur vet man när det är fostervattnet som sipprar eller att hela trosan blir blöt kan de då vara vattengång eller? Och vad hade ni för tecken på att förlossningen var på gång? För att jag har tryck neråt lös i men var jag i en vecka nu är det borta.
Inatt så när jag gick på toa såg jag mina trosor var blöta inte bara några droppar utan verkligen blöta kan man säga och jag tänkte om de är vatten gång kanske värkarna kommer efter men ingenting än? Och har som grova mensvärk men inte mer än så? Snälla kan ni hjälpa mig förstår ingenting ????????