• mim01

    Ett femte barn??! Abort?

    Hej! Jag skulle verkligen behöva alla råd jag kan få just nu.Jag har 4 barn i åldrar 16,8,5 och 1 och ett halvt år.två flickor och yngsta två pojkar. Vi bor ganska trångt( en 3a omgjord till 4a). Det funkar ändå bra och vi har löst boendebiten på bästa sätt. Både sambon och jag har fast jobb och vi bor i ett bra område nära skola och förskola. Jag har precis avslutat min mammaledighet och börjar jobba i slutet på nästa vecka.Innan dess ska minstingen inskolas.Jag och min sambo har väl inte ett fläckfritt förhållande ( nog ingen som har) Han har en diagnos och det är mest jag som drar det största lasset vad gäller barn och hem. Det har trots allt funkat bra ändå. För några veckor sedan kände jag mig så less på tristessen i min och sambos relation och tog upp att vi typ aldrig har sex. Han menar på att det hinner man ju knappt med längre med alla barn och stress runtomkring.Jag tyckte det var en dålig ursäkt så det blev lite tjafs. Några dagar efter fick vi iallafall till det! Jag äter varken p-piller eller har något annat skydd då jag dels inte tål hormonpreparat något vidare och kondom är inget att tänka på då jag får så himla ont.Jag har därför haft vad jag trott väldig koll på säkra perioder osv. Efter den här gången var jag dock inte så säker så jag gick och köpte ett dagen efter piller.Som jag aldrig tog!! Tänkte att sannolikheten att jag ska bli gravid är väldigt liten då jag inte hade ägglossning just då.beräknade ut i en kalender.Nu sitter jag här ett par veckor efter med två clearblue test ( de tidiga testen) som båda visar GRAVID.... Jag berätta för min mamma som blev väldigt upprörd( blev hon förra gången med).Hon sa, du fattar väl att du inte kan ha ett till barn.Är det inte bättre att du steriliserar dig.Funkar inte kondom osv osv.Så jag lova henne att ringa till sjukhuset på måndag.Jag är bara 36 år????men men. skämtosido jag vet fasen inte vad som är rätt eller bäst att göra i den här situationen.Alla mina 4 är födda med planerat snitt och jag vet inte om livmodern klarar en 5e.Jag vill inte ångra mig. vad tycker ni? vad skulle ni gjort? tacksam för svar.

  • Svar på tråden Ett femte barn??! Abort?
  • emizz

    Hej!

    Du ska absolut göra som du själv vill! Tråkig inställning din mamma hade som kan sätta griller i huvudet på dig...ta ett samtal med din man istället, oavsett vad ni bestämmer er för är det ett beslut som är rätt för er!


    Ehliaz-09 Alice-11 bebis-18
  • Onemore2018

    Jag förstår din känsla när det gäller din mamma. Men det är ändå alltid ditt beslut. Som föregående skriver så ta ett beslut tillsammans med din man. Jag själv ska berätta i dagarna om 4e barnet för min mamma och de kommer inte vara lätt. Kram

  • fjanten

    Alltså... Jag har alltid tänkt att man inte ska låta för många yttre omständigheter stoppa barnalstrandet om man är två vuxna och vettiga människor som har vettiga inkomster o.s.v. Med yttre faktorer menar jag sådant som ett lite trängre boende exempelvis som i ert fall då.

    Men jag funderar ändå när jag läsee texten. Fem barn i en trea (omgjord fyra). Har ni möjlighet att flytta större inom något år? Hur är utsikterna för 16-åringen att flytta hemifrån om några år? (Svårare i Stockholm än i andra städer exempelvis, diagnoser som gör det svårare...)

    Orkar DU dra det stora lasset med FEM barn?

    Angående riskerna med en femte graviditet efter alla snitten behöver nog en läkare svara på, men det kommer nog klassas som en riskgraviditet.

    Framförallt: vad KÄNNER du? Vad KÄNNER din man? Ni har ju ändå planerat för en situation som denna i och med att ni inte använt preventivmedel.

  • Femblirsex

    Hej!

    Jag har inget råd till dig.. men är i exakt samma sits.. plussade med nr fem igår och vet inte vad jah ska göra, min yngsta är 15 månader o jag blev gravid när minsta bara var två månader men fick ett sent missfall, då var det inge snack om saken men nu känns läget helt annorlunda!! Jag skulle snart börja jobba o förverkliga min dröm.. vi såg fram emot en stadigare ekonomi och att liksom komma igång med livet.

    Vet faktiskt inte om kroppen orkar med en till grav då dom varit extremt jobbiga.. orkar man med fem barn sen? Fyra känns nu som inga problem, men tre st rätt små??

    Vi har plats där vi bor osv men ändå.. i te helt lätt.. förlåt att jag hoppade in men kände att det var en speciell situation vi båda delar..

  • Femblirsex
    Femblirsex skrev 2018-03-20 09:10:26 följande:

    Hej!

    Jag har inget råd till dig.. men är i exakt samma sits.. plussade med nr fem igår och vet inte vad jah ska göra, min yngsta är 15 månader o jag blev gravid när minsta bara var två månader men fick ett sent missfall, då var det inge snack om saken men nu känns läget helt annorlunda!! Jag skulle snart börja jobba o förverkliga min dröm.. vi såg fram emot en stadigare ekonomi och att liksom komma igång med livet.

    Vet faktiskt inte om kroppen orkar med en till grav då dom varit extremt jobbiga.. orkar man med fem barn sen? Fyra känns nu som inga problem, men tre st rätt små??

    Vi har plats där vi bor osv men ändå.. i te helt lätt.. förlåt att jag hoppade in men kände att det var en speciell situation vi båda delar..


    O ja vi har skyddat oss.. barn nr tre o fem är tillverkade med p-piller :)
  • Femblirsex

    Min man vill göra abort men jag tror interagera klarar av det..

    Hur går dina tankar?

  • laetitia81

    Känns som vi har så mycket gemensamt, ts skulle kunna vara jag, bara några detaljer som skiljer. Men en stor skillnad är att jag valde få mitt femte barn och hon är snart fyra månader. :) mina barn är 17, 12, 7, snart 2 och 4 mån.

    Jo det är väldigt påfrestande med så många barn. Och när man är så många finns inte så mycket utrymme till avvikelser, allt måste verkligen flyta på men det går.

  • korngryn

    Abort eller inte kan du bara svara på själv. Men jag reagerar på att din egen mamma tyckte att DU skulle steriliseta dig?! Varför i hela fridens namn inte sambon, dels är det ju han som gör dig gravid, och dels är det han som inte vill ha fler barn. Känns ju som ett solklart val, ingreppet är dessutom enklare på män.

  • Richard1986

    Varför pratade du med din Mamma om den saken och inte med din sambo ? Det är ändå han som gjorde dig gravid och hans barn du bär på

Svar på tråden Ett femte barn??! Abort?