• Anonym (Ulla)

    Läkare för medicin eller psykolog för samtal?

    Vid stor sorg och smärta efter skilsmässa. Är läkare och eventuellt medicin vägen att gå eller psykolog och samtal. Eller annat?

  • Svar på tråden Läkare för medicin eller psykolog för samtal?
  • Anonym (Anonym)

    Samtalsstöd definitivt. Det hjälper. Vad ska en läkare göra tycker du? Handlar om att få sätta ord på känslor och tankar. Kunna finna vägar framåt. Finns ingen Quick fix på såna saker. Alltid svårt när en relation är över svårare ju längre relationen varit tror jag.

    Styrkekram

  • Anonym (Ulla)

    Läkaren kanske har medicin mot mina Sömnproblem, bristande aptit, ångest, gråt och ibland även självmordstankar?

  • Anonym (Ulla)

    Är det psykolog eller annat stödsamtal? Kurator?

    Vad är skillnaden

  • neverpreggo

    Psykologen kan även rekommendera antidepp/sömnmedicin om denne tycker att det behövs.

  • Anonym (Ulla)

    Men en psykolog kan väll aldrig skriva ut medicin?

  • Anonym (Läkare)
    Anonym (Ulla) skrev 2018-10-17 14:31:27 följande:

    Men en psykolog kan väll aldrig skriva ut medicin?


    Nej en psykolog kan inte förskriva medicin. Men en skilsmässa är att betrakta som en stor sorg som är en del av livet där stödsamtal kan vara ett sätt att få hjälp att ta sig igenom detta, men det är ingen sjukdom som i första hand skall medicineras med ex antidepressiva. Under den akuta krisreaktionen kan det ibland vara aktuellt med kortare behandling för sömnen och du kan naturligtvis kontakta din vårdcentralsläkare för en bedömning men som sagt medicinering med ex. antidepressiva, ångestdämpande osv är ej i första hand aktuellt vid sådana livskriser.
  • Anonym (psyk)
    Anonym (Ulla) skrev 2018-10-17 14:31:27 följande:

    Men en psykolog kan väll aldrig skriva ut medicin?


    Nej inte själv, men en psykolog har alltid en överläkare över sig som kan skiva ut medicin i samråd.
  • Anonym (Anti antidepp)

    Samtalsstöd tycker jag.

    Medicin är bara som att lägga en blöt filt över allt, problemen finns ju kvar under ytan. Medicin gör att du kanske känner dig bättre men så fort du slutar så bubblar ju allt upp igen, du har alltså skaffat dig ett beroende av tabletter som inte är beroendeframkallande. Så avstå medicin och jobba med dig själv istället.

Svar på tråden Läkare för medicin eller psykolog för samtal?