• jag2000

    EU BESTÄMMER ÖVER SVENSKA KOLLEKTIVAVTAL

    #arbetsvillkorsdirektivet  #EU  #kollektivavtal  #densvenskamodellen #europaparlamentet

    Nu kommer EU att lägga sig i svenska kollektivavtal. Bevittnar vi slutet på den svenska modellen?

    Den 15 november 2018 så röstade Europaparlamentet ja till EU:s Arbetsvillkorsdirektiv. Detta direktiv innebär att EU nu lägger sig i svenska kollektivavtal samt löner. Detta direktiv kan även innebära att EU tar över bestämmanderätten över svensk välfärd. Bevittnar vi slutet för den svenska modellen?

    EU-parlamentarikern Jasenko Selimovic (L):

    ? EU-direktivet sägs vilja ge arbetare mer tydliga och förutsägbara arbetsvillkor, men är extremt problematiskt för Sveriges del, eftersom den skrotar den svenska modellen.

    EU-parlamentarikern Marita Ulvskog (S):
    ? Det är naturligtvis viktigt att man får ordning och reda på arbetsmarknaden i olika länder, men inte om det innebär att vi i Sverige måste överge den svenska modellen där parterna är fria att sluta avtal. Vi tycker ju att vi i Sverige på en rad områden redan har lyckats komma överens mellan parterna på arbetsmarknaden och vill nu inte backa och försvaga löntagarnas och arbetsgivarnas rättigheter.

    Stefan Löfven och socialdemokraterna säger att den svenska modellen ska utvecklas, inte avvecklas. Den ståndpunkten blir paradoxal eftersom arbetsvillkorsdirektivet innebär att löner och anställningsvillkor ska regleras på EU-nivå.

    jmm.nu/svenska-modellen_eu_kollektivavtal_arbetsvillkorsdirektivet_social-pelare/

  • Svar på tråden EU BESTÄMMER ÖVER SVENSKA KOLLEKTIVAVTAL
  • Anonym (SD2022)

    Tack för informationen, vad var frågan?

  • Furti

    Men svenska folket röstade ju ja till fri hemtagning av sprit från semestern och fortsatt snusande. Hur kunde det bli så här?

  • Anonym (SD2022)

    DEssutom vill ju ändå 17% tillsammans med mig ta bort alla arbetares rättigheter. SD är visserligen emot EU men vi vill helst ta bort alla skydd för arbetare tillsammans med M och KD.

    Leve den svenska företagsamheten!

Svar på tråden EU BESTÄMMER ÖVER SVENSKA KOLLEKTIVAVTAL