Anonym (Ledsen) skrev 2018-11-29 22:51:36 följande:
Känns som att vi har träffat samma kille typ. Han har knuffat bort mig och tagit till sig mig igen. Velig. Ibland har han inte visat något och ibland har han gjort det, vilket gjort mig orolig. Vi avslutade vår relation för en vecka sedan och det är riktigt jobbigt. Tycker om honom fortfarande. Funderar hela tiden på om jag ska skriva till honom. Förklara vad jag känner osv. Men det är ju dumt.
Skriv ett brev till dig själv istället och reflektera över din egen roll i det hela.
Varför du accepterar att bli behandlad på ett sätt som får dig att må dåligt. Varför du kämpar för någon som är så velig och otydlig och som får dig frustrerad och ledsen.
Det är så lätt att man söker svaren hos den andra, varför han gör si eller så. Istället borde man fråga sig, varför gör JAG så här?
Man inbillar sig att man älskar, när det kanske handlar om något annat.
Separationsångest, behov som inte är tillfredsställda, känslan av att inte duga, att bli bortvald, inte bli sedd.
Man vill känna sig behövd, och att få ge.
Ändå suktar man allt man har på en person som uppenbarligen inte var rätt, som inte kände samma och som därför omöjligen kan ge det man vill ha.
Det blir en totalt krock när man enbart går på den behagligaste känslan och lever kvar i gamla minnen, samtidigt som verkligheten erbjuder något helt annat.