Har fått borrelia, någon som vet mer?
Hej allesammans! Hade en fästing på låret för ca en och en halv månad sedan. Igår upptäckte jag en stor ring över hela låret. Läkare konstaterade att det var borrelia och jag blev ordinerad en antibiotikakur.
Nu till mina frågor: kan man känna sig sjuk innan ringen dyker upp. Jag har de senaste veckorna varit jättetrött, haft väldigt ont i nacken och huvudet (har dock inte haft någon feber). Har aldrig behövt ta så mycket smärtstillande läkemedel tidigare.
Finns det någon som vet mer om ämnet, om ovanstående symptom beror på borrelia kommer jag att må bättre efter antibiotikan? Så tacksam för svar, läkaren var stressad så jag känner att jag inte fick tillräcklig informationen där. Känns lite läskigt då jag vet att vissa personer blir väldigt sjuka under lång tid av en borreliainfektion.
Mvh, Anna