• Mbga

    Hålla graviditeten hemlig

    Hej!

    Jag har precis fått veta att jag är gravid med mitt första barn. Jag är precis påväg till en veckas semester med min partner och några vänner. Hur håller jag detta hemilgt? Jag är den som aldrig tackar nej till alkohol, älskar rött kött, chark och ost. Detta vet mina vänner om. Dem vet även att vi tänkt försöka få barn i år, men inte när vi tänkt börja.

    Ska även iväg på en resa över en hel helg med jobbet utomlands. Här kommer det absolut att uppmärksammas om jag inte dricker eller undviker viss mat. Maten kommer serveras vid bordet och jag kommer inte på förhand veta vad som kommer serveras.

    Behöver alla tips jag kan få! Vet inte hur jag ska hålla detta hemligt i 3 månader.

  • Svar på tråden Hålla graviditeten hemlig
  • Elewith

    Grattis! Jag och maken försöker också. Bim-3 Idag, håller tummarna. :) Har också funderat kring din fråga, och när det är dags för mig tror jag att jag kommer att "skylla på" renlevnadsdiet eller liknande. Lchf eller keto ett par månader. Behöver ju inte skylla på att man ska ner i vikt utan kan ju vara för att man vill sova bättre eller annat. :)

  • Leezi

    I början innan jag ville att folk skulle veta om det så sa jag att jag åt pencillin/antibiotika och därför inte kunde dricka alkohol, och ingen sa då att dom märkt något iallafall när vi bestämde oss för att berätta om det. 

Svar på tråden Hålla graviditeten hemlig