Min tur skrev 2019-11-24 12:20:38 följande:
Då är vi precis samma.
Tempstigningen sker efter att äl har varit. Så din (och min) äl var det 16/11. Och BIM 30/11, förutsatt att du har 14 dagar lutealfas :)
Jag har haft molande värk sedan den 17/11. Igår började det pirra och sticka i brösten, jag är oavbrutet hungrig, frukostfilen smakade apa i fredags (vågar inte prova igen för risken att det smakar lika illa idag), hormonmonster idag och igår. Gråten sitter i halsen hela tiden, vill bara fulgråta som ett barn!
Vi har sagt att vi ska vänta med test tills på måndag/tisdag nästa vecka. Får se om jag kan hålla mig till dess ;)
Jo jag vet men jag sover inte hela nätter så litar inte helt på min temp utan lyssnar på kroppen mer. Tempar mest för att det är kul och kan ge en liten vink, men inte pålitligt. Jag hade nära fullt på äl test på fredag kväll, fullt utslag på lördag kväll och svagare igen på söndagen + jäkla molvärk så jag tror mer på att det släppte på söndagen :) hade även äl-flytningar på söndagen vilket jag inte hade på lördagen. Nej jag har inte en 14 dagars lutealfas, den är snarare 10 men blir längre tack vare att jag tar progesteron. Börjar ta det 2 dagar efter äl och äter i 10 dagar sen brukar mensen komma 1-3 dagar efter avslutad kur.
Spännande, låter som du har många lovande symptom! Ska hålla tummarna :) hade aldrig klarat av att vänta så länge med test, haha.
Jag får aldrig symptom, varken innan mens eller när jag är gravid. Mår alltid precis likadant, så trist!