Mminuit skrev 2020-03-19 12:54:18 följande:
Tack för alla svar. Även om det bara väckte den lilla oron av att BM missat ett framfall :')
Ingen som känner igen att det ser lite igentäppt ut och ev fått höra att de var svullnad?
Eller har allas underliv sett ut som innan med allt 2 månader efter?
Bra beskrivet i tidigare kommentar. Jag kanske är i läkeperioden...
Känner någon igen att de hade ont i bäckenet vid ex längre promenader? Jag får tydligen foglossning då. Det var iaf Vad BM sa att de va. Ont i bäcken och ljumskar. Ofta i samband mes längre promenader eller mycket aktiv dag. Om ni fått så: har ni tryckt på och fortsatt med aktiviteten trots ont eller avbrutit? Kan det vara lite som träningsvärk tänker jag?
Jag försöker knipa men är tyvärr en av dom som inte hittat knipet. Jag kan hålla mig, jag kan knipa av kiss stråle, jag kissar inte på mig varje jag nyser. Men jag hittar liksom inte muskeln. När jag kniper av stråle ser jag att jag gör rätt men kan sen inte hitta den muskeln efteråt. Knipkulor kanske? BM sa att.man kunde göra det sen när man var stark, men att de värsta som händer är att de ramlar ut. Dock tror jag inte att jag är så svag så de gör de, och jag tänker att de kanske kan hjälpa mig hitta muskeln? :'D
Du kan absolut fortfarande vara under läkeperiod och man kan också få foglossning efter graviditeten. Det skulle dock lika gärna kunna vara instabilitet, överbelastning ellwr överspändhet som orsakar din smärta.
Att barnmorskan säger att det värsta som händer är att det ramlar ut tycker jag sätter fingret på hennes okunskap. Ett framfall är inget som åtgärdas i en handvändning och metoden som används är både riskfylld och ifrågasatt. Samt håller dessutom inte en hel livstid.
Att du inte hittar knipet skulle kunna tyda på muskler som inte blivit lagade. Behöver dock inte alls vara så. Om så är fallet så kommer du oavsett inte få operation förens du slutat amma.
Jag vill råda dig att söka dig rill en fysioterapeut som är specialiserad på bäckenbotten för att få hjälp att hitta knipet.
Många har troligtvis fått höra att deras framfall bara är svullnad eller slappa slidväggar. Barnmoesksr och faktisk inte heller många gynekologer har kompetensen att göra bedömningen.
Vill hänvisa dig till gruppen ?förlossningsskadad du är inte ensam? på Facebook. Detta är en sluten grupp endast för folk med skador. Du behöver inte ha en bekräftad skada, utan de problem du har räcker. Där kan du troligtvis få
Bra råd från andra som upplevt samma.
Annars finns också den öppna gruppen ?allt om förlossningsskador? där släpps alla, oavsett skador eller inte, in. Alltså kan tex en journalist vara medlem där enbart av intresse.
Kolla också @alltserfintut. Där finns kanske någon berättelse som liknar din.
Vill understryka att du kanske faktiskt bara har slappa sludvöggar och att detta naturligtvis kan bli bra genom knip om du har tid. Men jag skulle inte ta för givet att barnmorskan gjort en rätt bedömning.
Vill även varna dig för att knipa för mycket. Följ de rekommendationer du fått och varva detta med avslappningsövningar. Finns ett konto på instagram, helt underliv, där du kan hitta bra avslappningsövningar. Du riskerar annars att få en överspänd bäckenbotten som kan ge dig liknande symptom som vid trasiga muskler. Exempelvis urinläckage och tyngdkänsla