Anonym (Dr Krall) skrev 2020-06-22 16:32:51 följande:
Instämmer med Emma. Jag är också skilsmässobarn och kan undra ibland varför mamma inte lämnade tidigare. Inte för att det var bråk eller så men jag fattade ju att hon inte mådde bra. Jag var för liten för att fatta det här med förhållanden så jag begrep inte varför mamma grät så ofta, men det var rätt jobbigt att se henne ledsen hela tiden.
Jag står nu själv i denna situation. Jag vill lämna men vågar inte. Mest för att jag vet inte om jag har ork att reda ut allt som kommer i kölvattnet av en separation.
Jag vet inte hur din situation ser ut men du kommer aldrig att få ork till att ta tag i en separation. Att vänta kommer bara att dränera dig mer. Just nu prokastinerar du. Ja det är jobbigt men det blir inte lättare för att du väntar. Ta ett steg i taget och fokusera på det.