hejsvejs1978 skrev 2021-02-25 22:54:10 följande:
Att bli tänd på andra än sin partner är inget konstigt utan fullt normalt! Att svika avtalet man har med sin partner är ju såklart inte så bra, men att KÄNNA FÖR att göra det och fantisera om det är alldeles supernormalt anser jag.
Absolut, men då gäller det oxå att dra en knivskarp gräns mellan vad som är tankar och fantasier och vad som är handlingar.
hejsvejs1978 skrev 2021-02-25 23:14:17 följande:
O ja. Jag har inte alltid känt så men vi har varit ihop länge och jag har vant mig vid tanken. Blir t o m upphetsad av det.
Om man börjar lägga ut bilder på sig själv på nätet eller aktivt tar kontakt med andra människor så har man ju passerat gränsen för tankar och fantasier. Då har man börjar agera på sina tankar och fantasier.
Och det är väl just där det blir problematiskt för det som började som en fantasi, kan lätt övergå i handlingar, men man hittar hela tiden sätt att intala sig själv att det inte alls är handlingar utan fortfarande fantasier.... vadå, vi har ju inte legat (än) och så töjer man gränserna en liten bit åt gången.. det som börjar som en fantasi blir snart något helt annat.
Så visst tankar och fantasier är helt ok så länge de BARA är tankar och fantasier och INGET mer än så.