Hur tar man hand om sitt hår på bästa sätt?
Jag har nu i princip första gången i mitt liv har långt hår.
Jag vet egentligen inte om det ser slitet eller ovårdat ut. Jag tycker det ser okej ut, men det kanske beror på att jag aldrig haft långt hår förut.
Det sägs ju att man bör gå til frisören ganska ofta om man har långt hår.
Det som oroar mig hos frisörsalonger är att det skall läggas på en massa medel som jag inte känner till, som kommer resultera att håret blir tunnare eller dylikt. Jag vill inte förstöra något.
Kan man säga att man vill se vårdad ut, men ändå ha långt hår? Eller måste man vara mer detaljerad, när man talar med en frisör som skall klippa en?
Plattång vore spännande, men jag har hört att med tiden så sliter det ut håret och allt blir bara en ond cirkel till slut. Så det kanske skall gå helt bort?
Jag vill nog bara helt enkelt se vårdad ut, men vill vara förberedd när jag besöker frisören så jag inte gör bort mig.