Har ni bytt försäkringsbolag om ni varit missnöjda? Nackdelar med det?
Är grymt besviken på mitt försäkringsbolag som jag haft i över 30 år. Har i stort sett alltid varit skadefri, det är väl ett bilinbrott på 90-talet vad jag kommer ihåg, aldrig något större.
Men nu fick jag avslag på en skadeanmälan på vad jag tycker, helt felaktiga uppgifter från försäkringsbolagets sida och jag blev så otroligt besviken efter alla dessa skadefria år. Det handlar inte om mycket pengar - kanske 4-5.000 MAX - men jag känner mig felbehandlad.
Så jag jag funderar på om jag borde byta försäkringsbolag. Har väldigt många försäkringar då jag har två hus och flera fordon. Så det är ju mycket pengar man betalar till försäkringsbolaget och då ska man ju känna att de värnar om en som kund.
Hur har ni andra gjort om ni känt er felbehandlade? Är det några risker med att byta bolag?