Ont av sex när den kommer för långt in , gravid v 8
Är gravid i vecka 8+4, hade sex med min kille nyss och jag fick ont flera gånger när den kom för långt in.. Har fått det innan också men gjorde nog mer ont nu :( Jag brukar be honom ta det lite lugnt men han ?glömmer bort? det ganska ofta .. Inatt sa jag till kanske 3-4 gånger..
Har bakåtriktad livmoder men tror inte den är det så mycket längre nu när jag är gravid .. brukar få ont ibland av vissa ställningar annars också men nu blir jag rädd för att det kan ha skadat barnet eller orsaka missfall.
Har gjort ett VUL i vecka 7+2 pga smärtor i magen (inte när jag hade sex) då såg allt bra ut och de såg hjärtslag men nu blir jag lite orolig.. Har två barn sen innan (inte med han som jag är tillsammans med nu) och har haft två missfall, ett med min kille nu i vecka 5 ungefär och ett innan barnen i vecka 8.
Kan man få missfall av sex om det är för hårt? Eller kan det skada barnet? Vet att det inte ?ska? kunna det men ändå? Är det normalt att få ont eller borde jag kolla det?
Tacksam för svar!