Anonym (Gravid) skrev 2021-07-19 22:07:42 följande:
Jag känner heller inte igen din beskrivning här. Det är klart man försöker se de positiva sakerna man kan i sin situation, det är ju naturligt - eller skulle man som äldre också bara se de negativa delarna tänker du? Det betyder ju inte att bla man per definition ser ner på de som är yngre, bara att man försöker hitta de positiva sakerna som finns att vara en äldre förälder.
En yngre förälder har ju andra fördelar som de förhoppningsvis ser och lyfter och är glada för.
Men det är ju HUR man gör det - att se det som är positivt för en själv eller att använda det som angrepp på de som skaffat barn i en annan ålder. Stor skillnad. Eller hur?
Ok för det första, varför startade du tråden?
I detta inlägg jag citerar nu gör du skillnad på yngre och äldre mammor genom att uttrycka att yngre mammor har ju andra fördelar. Vill du utveckla lite hur du menar?
Vad jag kan utläsa är att du vill påvisa att en viss skillnad föreligger mellan unga och gamla mammor, jag undrar då exakt vilka skillnader du hittar där? Du skriver *andra fördelar*.
Som jag ser det föreligger en del skillnader men jag håller inte med om det är *mer fördelaktigt* på vissa sätt att vara äldre mamma kontra att börja skaffa barn i 20-30-årsåldern? Kan du ge något konkret och seriöst exempel på detta?
Som jag ser det föreligger inga speciella fördelar med att skaffa första barnet i 40-årsåldern, däremot en rad nackdelar. Så varför ligger det i ditt intresse att på ett allmänt forum försöka skapa en diskussion till fördel för äldre föräldrar som du vet kommer sluta med att till dig likasinnade kommer att försöka skapa negativa samband mellan att skaffa barn i 20-30-årsåldern för att egoboost dig? Smart att göra det här på FL där maximalt hög ålder för första barnet alltid förespråkas och man mer än gärna kan racka ner på de som skaffar sina barn tidigt istället för att lyfta dessa och se att de tar ansvar, klarar av att bidra till både en mer positiv samhällsutveckling än äldre föräldrar faktiskt, ta hand om barn, ta ansvar för familjeplanering och sitt eget liv utan att det sker på bekostnad av andra (utökad sjukvård i många fall, segregation osv).
Så åter till dig då. Det kommer antagligen gå bra för dig med barnet (önskar dig lycka till och du kommer säkert bli en superbra mamma) och det står dig fritt att skaffa hur många barn du vill och ska inte behöva ta skit för detta pga din ålder. Många som du vet i storstadsområdena som anser att de är lite bättre för att de har ett visst antal högskolepoäng och bor i ett visst område och anser att de kommer få lite smartare barn om de lyckas med detta, förespråkar maximalt hög ålder på första barnet och där har du redan fått medhåll som du vet.
Sedan finns sådana som jag som har detta synsätt jag presenterat för dig. Inget mot dig personligen men tråkig samhällsutveckling överlag tycker jag mtp alla negativa följder.
Med det sagt önskar jag dig genuint lycka till med barnet och syskon till detta, det kommer gå jättebra.