Hur mycket pengar har ni att leva på varje månad?
Hur mycket pengar har ni kvar efter att ni har betalat era räkningar varje månad?
hur mycket lägger ni på mat ? bil?
hur mycket pengar har ni att unna er med?
Hur mycket pengar har ni kvar efter att ni har betalat era räkningar varje månad?
hur mycket lägger ni på mat ? bil?
hur mycket pengar har ni att unna er med?
Kollade genom banktransaktionerna och ser att följande har jag lagt som nöjes förra året (vi är 2 på samma konto dock):
- Resor 140.000 kr
- Kläder 40.000 kr
- Restaurang / bar / utgång 40.000 kr
- Väskor 50.000 kr
- Hemelektronik 30.000 kr
Det är typ de stora posterna som man kan klumpa ihop på ett år.
5 veckor på Amalfikusten blir ungefär så mycket. Brukar resa ännu mer men alla vanliga weekends och långresor gick ju inte. Italien var helt öppet typ i somras.
håller med om hemelektronik, men det var det enda jag brände pengar på där min sambo ej var involverad hehe
Får ut 29.000 efter skatt.
Utgifter på 19.200 inklusive sparande.
Vi lever på 1 inkomst, ja och på barnbidrag och lite föräldrapenning. Men en av oss har varit hemma sen sonen föddes för 5år sedan. Så levt på 1 lön sen dess. Barn nr 4 på väg så blir 1 lön ett tag till. Tar knappt ut fp, sparar så man kan ta hela somrar ett tag framöver, o alla lov osv.
Brutto allt ca 38.000...
Hus o räkningar = 11.000
Bil = 2000:-
Mat ca 8000-9000 (allt till hemmet, även kattmat)
Resten hamnar på spar, där tar vi om vi behöver köpa typ bilstol, vagn, kläder osv.
Spar idag ca 250,000:-
Bor i hus köpt för 700,000 värderat till ca 1,5-2milj. Renoverat lite efterhand när vi känner för det, gör det mesta själva.
Måste bara fråga, ni som lägger 5k+/mån på nöjen/unna sig, vad räknar ni som nöjen och unna sig?
Lön och barnbidrag 85.000kr
Fasta utgifter 45.000kr, var av
Hus 17.000kr (amorterar mycket)
Bilar 13.000kr (2 bilar och kör mycket)
Fritid 10.000kr (barn med dyra intressen och vi spelar golf)
Mobiler 2000kr
Övrigt 3000kr Fackavgifter försäkringar mm
Rörliga utgifter
Mat 17.000kr
Övrigt 5000kr
Inser att vi kommer bli rika när 4 tonåringar flyttar hemifrån.
Just nu... 5000 kr mindre än vanligt varje månad. Roligt att bo i villa med hutlösa el och energi priser. Men ska inte klaga.
Jag stämmer in i resten av välbärgargänget här på FL. Härligt att se att så många höginkomsttagare och obekymrade människor samlas här. Det går verkligen ingen nöd på oss svenskar. Det där med att det finns fattiga i Sverige har jag aldrig trott på.
Har själv inte räknat mina pengar sista 20 åren och inte nånsin tänkt på hur mycket jag spenderar i månaden. Har allt på autogiro och kollar sällan mina bankuttag. Köper vad jag vill och lever som jag känner för och har inte behövt begränsa något. Känner mig väldigt nöjd med tillvaron och det verkar andra också vara i min krets.
Min gumma och jag är särbo. Jag i hus och hon ilgh.
Hon har riktigt bra lön för att vara kvinna inom kommunen.
Jag ok lön som privat anställd.
Vi skulle lätt dra in över miljonen/år tillsammans men ..... nu ät det ju inte så.
Olika städer, samma liv och olika liv och ...
Vi skulle ju verkligen kunna unna oss om vi kunde leva ihop.
Nu är ju inte det viktigt, vi trivs med särbo tack vare/trots drygt sju år på det sättet.
Är väl viktigare kan jag tycka...