• koktpotatis

    Frågor om skatter och egenavgifter i enskild firma

    Hej!
    Jag har lite funderingar på hur det fungerar med ovanstående i en enskild firma. Jag har inte lyckats läsa mig till några konkreta svar utan frågar och diskuterar här.
    Jag har då alltså tänkt starta en enskild firma.
    Syftet med detta är att kunna ta uppdrag av olika företag under korta perioder istället för att bli anställd och få en timlön. Detta också för att kunna vara "friare" nu efter gymnasiet och kunna ta småjobb här och där.

    * Så till min första fråga, är ens detta lönsamt? 

    * Hur fungerar det egentligen med egenavgifter och skatt, jag kommer inte nödvändigtvis behöva ta ut pengarna ur företaget för att använda som lön, utan om det gynnar min ekonomi så kan det få ligga kvar då jag kan använda företagets kassa till att tex ta mig till jobb, dator osv.
    Behöver jag betala egenavgifter (som är ett annat ord på arbetsgivaravgifter, eller) även om jag inte tar ut pengarna som lön? 
    Och när skattar jag på pengarna? Direkt när de rullar in i företaget eller skattas det som inkomstskatt när jag tar ut pengarna som lön?

    Om ni inte förstår mina frågor får ni gärna skriva nedanGlad

    Tack på förhand!

  • Svar på tråden Frågor om skatter och egenavgifter i enskild firma
  • Daisy28

    Svårt om det är enskild firma e. Skaffa ett AB. Då betalr du förtegsskatt på eventuell vinst. Sen kan du låta pengarna var kvar i företaget

  • DanielJoh

    I en enskild firma så betalar du skatt på ditt resultat (intäkter minus utgifter), det spelar ingen roll att du låter pengarna ligga kvar på företagskontot. De ska skattas ändå. 

    Man lämnar en preliminär inkomstdeklaration till Skatteverket. Du får då en plan där det framgår hur mycket skatt/egenavgifter du ska betala in per månad. 

    Man betalar någon stans runt 45% av det man tjänar i egenavgifter. 

    Ganska lätt att hantera en enskild firma, kör t.ex. Visma Eekonomi för bokföring 

    Sedan ta hjälp av en byrå för deklaration är att fördra, behöver inte kosta mer än 2-3 tusen per år. 

Svar på tråden Frågor om skatter och egenavgifter i enskild firma