Någon som har Estradot och Provera mot klimakteriebesvär?
Jag är intresserad av att höra era erfarenheter, ev biverkningar, dos osv.
Har ni plåster hela tiden med byte 2 gånger i veckan och Provera samtidigt under 12 dagar?
Jag är intresserad av att höra era erfarenheter, ev biverkningar, dos osv.
Har ni plåster hela tiden med byte 2 gånger i veckan och Provera samtidigt under 12 dagar?
Jag har både och. Är bara 42 men opererat bort äggstockarna så har detta dom ersättning fram till 50 års ålder.
har estradot 50 mikrogram som jag byter måndag morgon och torsdag kväll, blir ju jämnast så om det ska bytas 2 ggr/ vecka. Funkar jättebra, inga klimakteriebesvä, kanske liiite torra slemhinnor men tar vagifem också.
Och sen provera i 12 dagar var tredje månad. Blir väldigt känslig och låg några dagar in på behandlingen som sen släpper efter 3-4 dagar efteråt när tabletterna försvunnit ur kroppen.
Tack för ditt svar! Jag har inte börjat ta ännu. Men förstår jag det rätt att man startar med både plåster och tabletter samtidigt men slutar med tabletterna efter 12 dagar och fortsätter med plåster?
Jag började med plåster först och sedan tabletter efter tre månader, tar även då plåstret under tiden, så gör aldrig uppehåll med det.
Man kan kanske börja med tabletter och plåster också, tror inte det spelar någon roll.
tabletterna är för att man ska få en blödning, eftersom enbart östrogen ökar risken för endometriecancer, då slemhinnan blir tjockare av östrogen. Därför behövs tabletterna så man blöder ut dom vid mens och slemhinnan blir tunn igen efter varje blödning.
Tror att alla kvinnor som har livmodern kvar får dessa tabletter också om de tar östrogen, man ger aldrig bara östrogen pga cancerrisken.
Har också hört att plåster är det bästa då det inte ökar risken för hjärt-kärlsjukdom vilket östrogen i tablettform gör.
Tack så mycket! Det var hjälpsamt ????
Äter novofem o tycker det hjälp mig